Svijet

Berlin počinje program kontrašpijunaže

Berlin počinje program kontrašpijunaže
Berlin počinje program kontrašpijunaže
Srna

BERLIN - Njemačka planira da nastavi program protivšpijunaže protiv SAD i drugih zapadnih saveznika i to je odgovor na nedavno otkriće o programima američke Agencije za nacionalnu bezbjednost /NSA/, piše njemački dnevnik "Špigl".

List navodi da je jedan od glavnih razloga za nastavak programa kontrašpijunaže protivljenje SAD da se saglase sa sporazumom o nešpijuniranju, kojem teži Njemačka.

Prema pisanju dnevnika, u program će spadati aktivnije praćenje rada američkih agenata unutar granica Njemačke, ali kao moguće mete špijunaže pominju se i britanska Ambasada i konzulati.

U njemačkoj javnosti najjače je odjeknula vijest da je NSA pratila neslužbeni mobilni telefon kancelara Angele Merkel. Prema podacima koje je medijima dostavio bivši službenik NSA Edvard Snouden telefon njemačkog kancelara prisluškivan je od 2002. godine.

Najčitanije