Svijet

Bivši Gadafijevi borci tvrde da ih muče u zatvorima

Bivši Gadafijevi borci tvrde da ih muče u zatvorima
Bivši Gadafijevi borci tvrde da ih muče u zatvorima
Agencije

MISRATA - Širom Libije u brojnim zatvorima kojim upravljaju vojnici koji su se donedavno borili protiv režima Muamera Gadafija, hiljade zatvorenika biva mučeno i zadržano, kako pritvoreni tvrde, bez optužnice i prava na odbranu.

Bivši Gadafijev borac Milad Mohamed Jusug otkriva ožiljke od - prema njegovim riječima - udaraca lancima i opekotina od cigareta, dok njegovi čuvari poriču da se to dogodilo u zatvoru.

Jusuf, koji je zatvoren u Misrati na sjeveru Libana, tvrdi da je 28. oktobra, pet nedjelja nakon što je uhapšen, zatvoren u malu ćeliju vojnog zatvora. "Danima su me pobunjenici lancima i štapovima tukli po leđima i nogama ", rekao je Jusuf za AFP pokazujući brojne ožiljke na tijelu.

"To su mi učinili jer sam iz Tuvarge", smatra Jusuf, misleći na grad u blizini Misrata, koji je ostao lojalan svrgnutom vođi Moameru Gadafiju. Tuvarga je bila pod opsadom nedjeljama tokom oružanog ustanka protiv bivšeg libijskog vođe. Nakon što je opsada prekinuta vojska Misrate otpočela je snažan napad na Gadafijev rodni grad Sirt, gdje je on i ubijen 20. oktobra prošle godine.

Revolucionari optuzuju mještane Tuvarge za podršku Gadafiju kao i za silovanje njihovih žena tokom napada na Misratu.

"Ja nisan počinio nijedno silovanje. Nisam silovao nijednu ženu. Borio sam se na Gadafijevoj strani, ali bio sam u njegovoj vojsci i morao sam se boriti", rekao je Jusuf (52).

"Revolucionari koji su me uhvatili su me tukli, mučili i vrijeđali", dadao je Jusuf.

Još jedan bivši Gadafijev borac Saleh Mustafa Abdulah Sišan (25) takođe se žali da je u više navrata bio udaran šipkama i drugim metalnim objektima od kada je uhvaćen u Tripoliju.

Još jedan problem je što većina zatvorenika koja je govorila za Frans pres tvrdi na zna za šta ih terete i još uvijek im nije odobrena odbrana. Zvaničnici su na to odgovorili da su njihove optužnice i dalje u pripremi.

Optužnice su stigle nekoliko dana nakon što su organizacije za ljudska prava optužile pobunjenike za mučenje Gadafijevih lojalista a glavna tačka optužbe je smrt nekoliko zatvorenika.

"Amnesti internešenal", međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava, prošle nedjelje podnijela je izvještaj koji govori o vidljivim tragovima mučenja zatvorenika u Tripoliju, Misrati i još nekim manjim gradovima.

U izvještaju se navodi i da torturu sprovode zvanična vojska, snage bezbjednosti kao i mnogobrojni naoružani vojnici koji rade van zakonskih okvira.

"Ljekari bez granica", internacionalna medicinska humanitarna organizacija, obustavili su aktivnosti u Misrati pošto su ljekari te organizacije nailazili na sve veći broj slučajeva da im dovode ljude od povreda nanijetih mučenjem tokom saslušanja.

Ministar pravde Ali H'mida Ašur nije potvrdio niti odbacio optužbe.

Ibrahim Bitelman, koji rukovodi vojnim zatvorom u Misurti, negirao je da su zatvorenici zlostavljani u toj ustanovi.

"Ako je neki zatvorenik pretučen prije nego što je stigao ovdje, to je druga priča. U ovom zatvoru niko nije mučen", rekao je Bitelman koji je i sam nekada bio u Gadafijevoj službi.

Ujedinjene nacije procjenjuju da je prethodne godine oko 7.000 ljudi, uglavnom sub-saharski Afrikanci, bilo optuženo da su Gadafijevi plaćenici i zbog toga su zadržani u zatvorskim objektima koje vodi libijska vojska.

Najčitanije