Svijet

Bomba ispred sjedišta NATO-a

AFP

KABUL - Najmanje sedam osoba je poginulo, a 91 je povrijeđena u jučerašnjem bombaškom napadu ispred ulaza u sjedište NATO-a u glavnom avganistanskom gradu Kabulu, saopštile su vlasti.

Bombaš samoubica aktivirao je eksploziv u vozilu kada su ga vojnici zaustavili pred ulazom u sjedište NATO-a.

Predsjednička rezidencija i nekoliko zgrada Ambasada takođe su u području napada bombaša samoubice.

Eksplozija se dogodila uoči sprovođenja za Avganistan važnih predsjedničkih i lokalnih izbora, koje talibani nastoje da osujete.

Na predsjedničkim izborima u Avganistanu 20. avgusta biće mnoštvo kandidata, međutim, samo se na dvojicu gleda kao na realne izazivače aktuelnog predsjednika Hamida Karzaija.

Odgovornost za taj napad preuzeli su talibani, a meta su bili komanda NATO-a i Ambasada SAD, koja je udaljena oko 100 metara od sjedišta međunarodnih snaga.

Portparol snaga NATO-a u Avganistanu Erik Tremblej rekao je da među pripadnicima međunarodnih snaga za podršku bezbjednosti ima povrijeđenih, ne navodeći koliko.

Inače, djelovanje bombaša samoubica u velikim avtanistanskim gradovima, pa tako i u Kabulu, nisu do sada zabilježena u većem broju.

Jedan od najvećih napada dogodio se u junu prošle godine, kada je bombaš samoubica ubio 50 Avganistanaca te dvoje diplomata u indijskoj ambasadi u Kabulu.

Najčitanije