LONDON - Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) raskinula je ugovor s kompanijom za uklanjanje bolničkog otpada zato što je u svojim objektima skladištila stotine tona takvog otpada, uključujući delove ljudskih tijela, umjesto da ih adekvatno ukloni, saopštio je britanski ministar zdravlja Stiven Berkli.
Riječ je o Službi za okruženje institucija zdravstvene nege ("Healthcare Environment Services" - HES), protiv koje je Agencija za prirodnu sredinu prošle nedelje pokrenula krivičnu istragu zbog "prekomernog otpada" i kršenja dozvola na pet lokacija, prenosi britanski "Indipendent".
Među tim lokacijama je i jedna u Normantonu, u Zapadnom Jorkširu, gdje je u septembru pronađeno 350 tona medicinskog otpada - pet puta više nego što je dozvoljeno.
Berkli je, u obraćanju parlamentu, rekao da NHS nastavlja da normalno funkcioniše i da postoje planovi za slučaj ovakvih situacija.
"Apsolutno nema opasnosti po zdravlje pacijenata ili širu javnost", istakao je ministar.
Prema njegovim riječima, vlada je prvi put obavještena o ovom slučaju krajem jula.
"Iako je otpad bezbjedno skladišten, nije bio prerađivan niti uklanjan u adekvatnim regulatornim vremenskim rokovima. Ipak, ni u jednom trenutku nije bilo uticaja na javno zdravlje niti na rad NHS", rekao je on.
Nakon što je ovaj problem izašao na svjetlost dana, NHS je dala kompaniji HES rok od 48 sati da pruži dokaze da je radila u skladu sa zakonskim i ugovornim parametrima, ali HES dokaze nije dostavila, nakon čega je 7. oktobra raskinut ugovor s tom firmom, pojasnio je Berkli.
HES je, pak, za svoju nesposobnost da se riješi otpada okrivila "zastarjelu infrastrukturu" i ekološku politiku.
Ta kompanija tvrdi da je klinički otpad adekvatno čuvala - pri čemu je, navodi, anatomski otpad držala u rashladnim jedinicama - i ukazuje na problem smanjenja kapaciteta za spaljivanje otpada na visokim temperaturama u Britaniji u proteklih nekoliko godina.
Zbog otkazivanja ugovora, HES upozorava da će se problem uklanjanja otpada iz britanskih bolnica dodatno pogoršati jer "količina otpada koji proizvodi NHS, a koji treba spaliti, daleko prevazilazi ukupne kapacitete za spaljivanje u zemlji".
Laburistički poslanik Džonatan Ešvort je rekao da je to "strašan skandal", navodeći da je riječ o "350 tona otpada, uključujući delove ljudskih tijela, amputirane udove i zarazne tečnosti" koje je kompanija gomilala u svojim skladištima.
Ministar Barkli je, međutim, ukazao da je samo 1,1 odsto uskladištenog bolničkog otpada "anatomskog porekla", zaključivši da bi to bile gotovo četiri tone ukoliko je tačan podatak o 350 tona koji je iznijela opozicija.