Svijet

Da li se Amerika vraća agresivnoj ratnoj politici?

Da li se Amerika vraća agresivnoj ratnoj politici?
Foto: Tanjug/AP/Arhiva | Da li se Amerika vraća agresivnoj ratnoj politici

Postoje dobre šanse da se SAD vrate politici ratova pod vođstvom Džoa Bajdena, što će onemogućiti poboljšanje odnosa s EU, upozorava bivši potpredsjednik OEBS-a Vili Vimer.

Glavni razlog zašto su Amerikanci prije četiri godine glasali za Donalda Trampa bio je taj što su se umorili od stalnih ratova koje je vodila njihova zemlja, kao i zbog ekonomske krize u SAD, rekao je Vimer za RT.

Tramp je održao obećanje i nije započeo nove strane sukobe, ali to bi se moglo promijeniti ako je član Demokratske stranke u Bijeloj kući, kaže Vimer.

Džo Bajden je predstavnik Demokratske stranke koja je devedesetih pregazila Povelju UN, navodi Vimer.

Njemački politički veteran podsjetio je da se NATO bombardovanje Jugoslavije odigralo pod vođstvom SAD kojom je rukovodio demokratski predsjednik Bil Kinton 1999.

Takođe je istakao da je "u kabinetu Baraka Obame Bajden bio potpredsjednik i bio je apsolutno saglasan s ratovima koje je Obama vodio i na Bliskom Istoku, zato postoje velike šanse da Džo Bajden nastavi istim kursem koji je Demokratska stranka zastupala devedesetih godina i pod vođstvom Obame.

"A povratak u politiku koja je vođena prije 2016. godine znači povratak u rat", tvrdi Vimer.

Bajdenova administracija će se teško uklopiti u politiku koju je vodio Tramp.

Odnosi između Vašingtona i Brisela pogoršali su se pod Trampom zbog zahtjeva da države EU daju veće novčane doprinose NATO-u, kao i zbog političkog i ekonomskog pritiska na Alijansu da prestane da se bavi Rusijom i Kinom.

Nade da će se stvari poboljšati pod Bajdenom biće uzaludne, "sve dok se SAD i NATO ne vrate Povelji UN-a", rekao je Vimer, koji je takođe bio i na poziciji državnog sekretara njemačkog ministarstva odbrane.

Međutim, istakao je da ostaje otvoreno pitanje da li će trenutna američka ekonomija, koja je teško pogođena virusom korona omogućiti Bajdenu da se vrati agresivnoj politici koju su demokrate vodile.

Za razliku od njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je već čestitala Bajdenu na pobjedi na američkim predsjedničkim izborima, Vimer smatra da bi "trebali biti vrlo, vrlo oprezni sa čestitkama".

Većina evropskih i svjetskih lidera čestitali su  Bajdenu pobjedu, nakon što su ga vodeći američki mediji na osnovu projekcija proglasili pobjednikom američkih izbora.

Demokratski kandidat se proglasio pobjednikom nakon što je nekoliko glavnih televizijskih mreža prognoziralo da je na putu da preuzme više od 270 izbornih glasova potrebnih za pobjedu.

"Sasvim je neobično  da rezultat izbora objavljuje novinska agencija ili TV stanica. Praksa u svim zemljama koje pripadaju OEBS-u je izborne rezultate objavljuju izborni odbori. A to se još uvek nije desilo u Americi", zaključuje Vimer opisujući događaje u vezi s američkim izborima kao "nevjerovatne".

(Sputniknews.com)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije