BRISEL - Članice Evropske unije (EU) odobrile su fond od 3 milijarde evra za izbjeglice u Turskoj.
EU je nakon povlačenja veta Italije odobrila sredstva u vrijednosti od 3 milijarde evra koje će biti utrošene za izbjeglice koje se nalaze u Turskoj.
U saopštenju institucija EU-a navodi se da će jednu milijardu evra poslati Evropska komisija, a ostatak zemlje članice.
Fondu će najviše doprinijeti Njemačka sa 427.5 miliona eura, nakon koje slijede Francuska 309.2 miliona, Italija 224.9, Španija 152.8, Holandija 93.9, Švedska 61.3, Belgija 57.6, Poljska 57 i Austrija sa 45.6 miliona evra.
Osim njih, za izbjeglice u Turskoj Malta će osigurati 1.1 milion evra, Grčka 25.1 miliona, a Kipar neće učestvovati u fondu.
Predviđeno je da Fond pokrije troškove zdravstva, obrazovanja i prehrambenih proizvoda.
Iako nije određen tačan datum, očekuje se da će novac iz Fonda biti uskoro dostupan.
Premijer Holandije Mark Rutte, koji predsjedava Evropskom unijom, izjavio je da članice na ovaj način pokušavaju zaustaviti talas izbjeglica u Evropu.
"Sporazum između Turske i EU stoga je od presudnog značaja. Ovi sporazumi su pokrenuli projekte kojima će se pomoći borba protiv krijumčara ljudi te dati nada u bolje sutra za ljude u izbjegličkim kampovima", rekao je Rutte