Svijet

Egipćani izabrali islamiste za predvodnike

Egipćani izabrali islamiste za predvodnike
Egipćani izabrali islamiste za predvodnike
Agencije

KAIRO - Egipćani su nakon više decenija prvi put učestvovali na slobodnim izborima i očigledno su izabrali islamiste za predvodnike.

Konačni rezultati izbora za parlament, koji su održani u više faza, biće predstavljeni tek krajem januara, ali već sada je jasno da je stranka Muslimanske braće "Sloboda i jednakost" osvojila 46 odsto od ukupno 498 poslaničkih mandata.

Na izborima je trijumfovala i "Stranka svjetla" radikalno-islamskih salafista, koja je sa 25 procenata osvojenih glasova druga najjača stranka, iako u političkom životu Egipta predstavlja novost. Stranka, naime, postoji samo pola godine.

Prave riječi da bi objasnio takav izborni rezultat teško pronalazi čak i izuzetno dobar poznavalac egipatskih prilika Amr Musa, dugogodišnji predsjednik Arapske lige i mogući predsjednički kandidat. On ukazuje da je riječ o demokratskom procesu čiji se rezultati moraju prihvatiti. Demonstranti sa kairskog trga Tahrir i njihove stranke nisu tokom proteklih godinu dana uspjeli da se etabliraju, a pristalice starog, Mubarakovog režima, uspjele su da osvoje samo 20 poslaničkih mjesta.

Narednih dana i sedmica znaće se u kom pravcu će se razviti situacija na Nilu. Dok salafisti naglašavaju da neće odustati od svojih strogih, islamskih pravila, Muslimanska braća svjesno se predstavljaju kao umjerenjaci. Tako su čak neki od njihovih vodećih predstavnika bili prisutni u crkvi u Kairu tokom koptske, božićne službe i tamo se založili za toleranciju i umjerenost.

Muslimansko bratstvo, isto kao i salafisti, smatraju da svoj uspjeh mogu da zahvale decenijama dugom religioznom djelovanju, socijalnom angažmanu i opozicionom stažu tokom starog, Mubarakovog režima.

Analitičari ističu da su Muslimanska braća bila najbolje organizovani tokom predizborne kampanje, da su oni unaprijed formirali vladu u sjenci i znali ko je od stručnjaka unutar stranke zadužen za koju oblast.

S obzirom na to da Muslimanska braća nisu osvojili apsolutnu većinu, sada su primorani da traže koalicionog partnera.

"Uostalom, nijedna stranka ne želi sama da preuzme odgovornost za teško stanje u Egiptu", smatra novinar iz Kaira Karim El-Gavhari, a prenosi njemački državni radio "Dojče vele".

On ne vjeruje da će Muslimanska braća ući u koaliciju sa radikalnim islamistima "Stranke svjetla".

"Te dvije stranke imaju veoma različite koncepte kako o politici, tako i o islamu", objasnio je El-Gavhari.

Uprkos tome što stranka "Sloboda i pravednost" nije prihvatila ideale onih koji su pokrenuli proteste, Muslimanska braća su svjesna da ne mogu potpuno samostalno da vladaju. Stoga se čini da Zapad ne mora da strahuje da će zemlja na Nilu postati "božja država".

"Egipatski manevarski prostor je relativno mali", kaže El-Gavhari. "Buduća vlada upućena je na Zapad ukoliko želi da riješi svoj najveći problem: pitanje ekonomije, koja je na koljenima."

Najčitanije