LONDON - Gibraltar se danas konačno pridružio zvaničnoj listi britanskih gradova, nakon 180 godina tokom kojih je njegov status, koji mu je dodijelila kraljica Viktorija, zanemaren zbog administrativne greške.
Ova britanska prekomorska teritorija i ranije je podnosila zahtjev da dobije status grada, ali su istraživači Nacionalne arhive utvrdili da je on dobio taj status još 1842. godine.
"Ovo zvanično priznanje ponovo potvrđuje poseban status Gibraltara u okviru imperije NJenog veličanstva i s pravom označava ponos koji Gibraltarci osjećaju za svoju zajednicu i svoje posebno nasljeđe", rekao je premijer Boris Džonson.
Španija je ustupila ovu strateški važnu stjenovitu ispostavu na ušću Sredozemnog mora Britaniji 1713. godine nakon rata, ali već dugo traži da im se vrati. Na referendumu 2002. godine 99 odsto glasača na Gibraltaru odbacilo je ideju da Britanija dijeli suverenitet sa Španijom.
Status Gibraltara i način nadzora na granici sa Španijom bili su sporni od britanskog glasanja za izlazak iz EU 2016. Poluostrvo je isključeno iz sporazuma o izlasku između Britanije i EU.
Na snazi su neformalni aranžmani dok dvije strane pregovaraju o Gibraltaru, koji je velikom većinom podržao ostanak u EU na referendumu o Bregzitu.