MOSKVA - Samoubilački bombaški napad u trolejbusu u Volgogradu, gradu na jugu Rusije, u kojem je danas poginulo 15 osoba, a povrijeđeno 27 osoba, najnoviji je u nizu terorističkih napada u toj zemlji u posljednjih desetak godina.
29. decembra 2013. - U bombaškom samoubilačkom napadu na željezničkoj stanici u Volgogradu, koji je izvela žena, poginulo je 17 osoba, a više od 40 je povrijeđeno.
20. oktobra 2013. - Dogodila se eksplozija u autobusu gradskog saobraćaja u Volgogradu kada je poginulo šest osoba, a 33 su povrijeđene, od čega osam teško, pošto je bombaš-samoubica Naida Ahajalova (30) iz Dagestana, aktivirala eksploziv.
24. januara 2011. - Teroristički napad na najvećem aerodromu u Moskvi, Domodedovo, poginulo najmanje 35 osoba, a više od 130 povrijeđeno. Odgovornost je preuzeo vođa čečenskih pobunjenika Doku Umarov, a izveo ga je 20. godišnji Magomed Jevlojev.
29. mart 2010. - U terorističkim napadima na metro stanicama Lubjanka i Park kulture, poginulo je najmanje 40 osoba. Napad je bio djelo dvije žene teroristkinje samoubice.
27. novembra 2009. - Dogodio se napad na putnički voz koji je saobraćao na relaciji Moskva - Sankt Peterburg, ukupno je stradalo 28 osoba.
1-3. septembra 2004. - U Beslanu, gradu 50 kilometara sjeverno od Vladikavkaza, prilikom terorističke opsade škole poginula je 331 osoba, ogromnom većinom djeca.
31. avgusta 2004. - U napadu na metro stanicu Rišskaja je poginulo 10 ljudi, a oko 50 ranjeno.
24. avgusta 2004. - Dva putnička aviona dignuta u vazduh, na letovima za Vladivostok i Soči, poginulo 90 osoba.
6. februara 2004. - U trenutku kada se jedan od vagona kretao između dvije stanice moskovskog metroa, terorista samoubica aktivirao eksploziv. Poginulo je 40 ljudi, a 134 je bilo ranjeno.
5. jula 2003. - Napad žena samoubica prilikom rok koncerta u Moskvi, poginuo je 15 osoba, dok je 50 povređeno.
5. decembra 2003. - Voz na jugozapadu Rusije bio je meta samoubilačkog napada, iza kojeg su, kako se potom saznalo, stajali čečenski teroristi. Ukupno je poginulo 46 osoba.
23-26. oktobra 2002. - Upad terorista u pozorište Dubrovka. Poginulo, odnosno ubijeno više od 129 osoba, među kojima i 41 čečenski terorista.
27. decembra 2002. - U upadu samoubice bombaša u vladinu zgradu u Groznom poginulo 60 ljudi.
2-3. juna 2000. - U pet napada čečenskih terorista na više lokacija u Čečeniji ubijeno je najmanje 55 osoba.