Svijet

Janukovič pozvao na referendum o svim regionima

Janukovič pozvao na referendum o svim regionima
Janukovič pozvao na referendum o svim regionima
Srna

MOSKVA - Smijenjeni ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič pozvao je danas na održavanje referenduma o statusu svih regiona unutar Ukrajine.

"Kao predsjednik koji je sa vama mislima i dušom, apelujem na svakog razumnog građanina Ukrajine: Ne dozvolite da vas varalice koriste! Zahtijevajte referendum o statusu svakog regiona unutar Ukrajine", rekao je Janukovič u obraćanju ukrajinskom narodu, prenio je Itar tas.

On je dodao da "samo sveukrajinski referendum, a ne prijevremeni predsjednički izbori, mogu suštinski stabilizovati situaciju i sačuvati integritet Ukrajine".

Usvojeni zakonski amandmani o predsjedničkim izborima u Ukrajini "eliminišu šansu za održavanje poštenih izbora, kad god da se održe", rekao je Janukovič.

On je u obraćanju Partiji regiona zatražio da ga stranka razriješi dužnosti počasnog predsjednika i isključi iz članstva.

Janukovič je napustio Ukrajinu prošlog mjeseca i otišao u Rusiju.

Zapad podržao državni udar

Smijenjeni ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič izjavio je danas da je opozicija u Ukrajini izvršila državni udar uz pomoć naoružanih terorističkih grupa i uz punu podršku pojedinih zapadnih zemalja.

"Sve što se desilo u posljednjih nekoliko mjeseci i što se dešava sada u Ukrajini je oružani državni udar koji je izvršila opozicija uz korištenje naoružanih terorističkih grupa i uz punu podršku nekih zapadnih zemalja", rekao je Janukovič u obraćanju ukrajinskom narodu.

On je dodao da "anarhija koja vlada na ulicama nema nikakve veze sa demokratijom", prenio je Itar tas.

"Mislim da niko od visokih evropskih zvaničnika neće javno priznati da bi ubijanje i pljačkanje na ulicama njihovih zemalja bilo normalno i da teroristi, koje nazivaju aktivistima, mogu nekažnjeno da pljačkaju i ubijaju ljude", rekao je Janukovič.

On je dodao da je "apsolutno logično da protest koji raste na jugoistoku Ukrajine predstavlja prirodnu reakciju gusto naseljenog industrijskog regiona na oružani državni udar".

Janukovič je napustio Ukrajinu prošlog mjeseca i otišao u Rusiju.

Najčitanije