Svijet

Japan se raduje saradnji sa Kinom

Japan se raduje saradnji sa Kinom
Japan se raduje saradnji sa Kinom
Srna

TOKIO - Japanski šef diplomatije Koičiro Gemba rekao je da se Japan raduje proširenoj saradnji sa Kinom povodom obilježavanja 40 godina normalizacije japansko-kineskih diplomatskih odnosa.

 U japanskoj  diplomatskoj plavoj knjizi 2012, godišnjem izvještaju o japanskoj spoljnoj politici, navodi se da su odnosi dvije zemlje pali na dno nakon sudara japanske obalske straže sa kineskim ribarskim brodom u septembru 2010.

 Isti izvor navodi da su od tada dvije strane radile  naporno na obnovi odnosa.

U izvještaju se daje pregled japanske spoljne politike 2011.  godine i navodi da je potrebno da Japan osnaži dugogodišnju bezbjednosnu alijansu sa SAD.

Japan je počeo pregovore sa SAD o relokaciji američke avio baze kako bi se olakšao teret prefekturi Okinava.

U izvještaju se navodi da nuklearni program Demokratske Narodne Republike Koreje može predstavljati prijetnju globalnoj i regionalnoj bezbjednosti i da će Japan blisko sarađivati sa zainteresovanim stranama  u cilju postizanja denuklearizacije Korejskog poluostrva.

Najčitanije