NJUJORK - Predsjednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić izjavio je tokom oproštajnog govora u Njujorku da osjeća duboku sramotu što UN nisu bile u stanju da zaustave pokolj u Siriji i što se humanitarna katastrofa nastavlja.
Jeremić je sa govornice UN pozvao sve zainteresovane strane da nastave mirovni proces i završe eru velikog neprijateljstva na Bliskom istoku, te konstatovao da je tragedija u Siriji najupadljiviji neuspjeh međunarodne zajednice tokom 67. zasjedanja Generalne skupštine.
"Broj žrtava u Siriji raste svakog sata, kao i broj izbeglica i interno raseljenih", rekao je Jeremić.
On je naglasio da je tokom srpskog predsjedavanja potpisano niz važnih ugovora, a kao najvažniji istakao je Ugovor o trgovini oružjem koji predstavlja prvi pravno obavezujući instrument za uspostavljanje zajedničkog standarda u međunarodnom prometu konvencionalnog naoružanja.
Jeremić je pozvao sve države članice UN da ga potpišu i ratifikuju.
"Neophodno je da svi shvate važnost Ugovora i da ga potpišu i ratifikuju. On će poboljšati transparentnost u industriji oružja, jačati mehanizme odgovornosti i izveštavanja, te umanjiti mogućnost kršenja ljudskih prava i povreda humanitarnog prava", zaključio je Jeremić.