DŽUBA - Južni dio Sudana u srijedu se nalazi na korak bliže nezavisnosti nakon što su organizatori referenduma o secesiji saopštili da će odziv glasača premašiti 60 odsto, što je uslov da rezultat bude obavezujući.
Ovaj podatak objavljen je u vrijeme kada su lideri sjevernog i južnog dijela zemlje sazvali dva sastanka da bi riješili problem rasta nasilja u graničnim regionima u danima tokom referenduma.
"Konačan procenat izlaznosti na referendum premašiće 60 odsto", saopštio je član komisije Suda Ibrahim Eisa.
Refernedum traje tokom čitave sedmice, a jedan visoki član administracije na jugu zemlje izjavio je poslije četvrtog dana glasanja da je odziv već premašio 60 procenata.
Održavanje referenduma obećano je mirovnim sporazumom iz 2005. godine kojim je okončan građanski rat između muslimanskog sjevera i juga, na kojem većinu stanovništva čine hrišćani i pripadnici tradicionalnih vjerskih zajednica.
Da bi referendum bio pretočen u zakon, izlaznost mora da bude preko 60 odsto, a da bi se jug odvojio neophodno je da za to glasa više od 50 odsto građana. Preliminarni rezultati očekuju se početkom februara.
Najmanje 46 ljudi poginulo je u posljednjih šest dana u sukobima između arapskih nomada sa sjevera i policije iz južnog dijela zemlje, osoba mlađe dobi i izbjeglica.
Neki lideri sa juga optužili su sjever da naoružava nomade kako bi poremetio sprovođenje referenduma i zadržao kontrolu nad regionalnim resursima nafte, ali vlasti u Kartumu odbacuju te navode.