BARSELONA - U Kataloniji je danas više stotina hiljada ljudi formiralo lanac dug 400 kilometara kao znak podrške nezavisnosti ove španske pokrajine.
Katalonci su u 17.14 oformili lanac kao znak sjećanja na poraz katalonskih snaga 11. septembra 1714. godine od španskog kralja Filipa V poslije 13 mjeseci opsade Barselone.
Lanac se prostirao od Valensije do granice sa Francuskom. Protest nazvan "Katalonski put u nezavisnost" organizovali su katalonski separatisti povodom nacionalnog dana Katalonije koji se zove Diada.
Organizatori su procijenili da je 400.000 ljudi učestvovalo u formiranju lanca i istakli da je cilj skupa podrška političkim naporima katalonskih vlasti za otcjepljenje te pokrajine od Španije, javila je AP.
Desničarska vlada španskog premijera Marijana Rahoja odbija da dozvoli raspad Španije i najavila je da će blokirati referendum o samoopredjeljenju koji je katalonski predsjednik Artur Mas obećao za 2014. godinu.
Oko 5.000 volontera pružilo je pomoć održavanju protesta, a oko 1.500 autobusa bilo je zaduženo za prevoz demonstranata. Bilo je najavljeno da će proteste obezbjeđivati 4.000 policajaca.