Svijet

Manjak medicinskih sestara u Njemačkoj bukvalno ubija pacijente

Manjak medicinskih sestara u Njemačkoj bukvalno ubija pacijente
Foto: Pixnio | Manjak medicinskih sestara u Njemačkoj bukvalno ubija pacijente
A. S.

​BERLIN - U njemačkim bolnicama uz granicu sa Švajcarskom smrtnost je, zbog odlaska medicinskog osoblja na rad preko granice, viša nego u ostatku Njemačke, proizlazi iz jednog istraživanja objavljenog u ponedjeljak.

"Smrtnost u bolnicama uz granicu je zbog manjka medicinskog osoblja, posebno medicinskih sestara, 4.4 odsto viša nego u ostatku zemlje", proizlazi iz istraživanja Centra za evropska ekonomska istraživanja iz Manhejma i instituta Ifo iz Minhena.

Razlog manjku medicinskog osoblja je činjenica da se od 2011. velik broj zaposlenih u bolnicama uz granicu sa Švajcarskom zaposlio u švajcarskim ustanovama zbog viših primanja.

"U bolnicama uz granicu je zabilježeno 12 odsto više odlazaka zaposlenih nego u drugim regijama", stoji u studiji.

Kako se nadalje navodi, zbog manjka osoblja, bolnice su prisiljene vršiti selekciju pacijenata i zahvata shodno hitnosti te sve one medicinske slučajeve koji nemaju prioritet stavljati na listu čekanja.

"Manjak medicinskog osoblja se posebno osjeća kod starijih pacijenata i kod hitnih slučajeva. Kod ove grupe je zabilježena veća smrtnost. I dok u ostatku Njemačke bilježimo porast prosječnog životnog vijeka, u regijama uz granicu sa Švajcarskom ta vrijednost pada", rekao Oliver Šlenker, jedan od autora studije.

U cijeloj Njemačkoj se posljednjih godina bilježi nedostatak medicinskog osoblja, posebno medicinskih sestara i njegovatelja. 

Prema podacima nadležnih ustanova, u 2026. će Njemačkoj nedostajati najmanje 200.000 njegovatelja i medicinskih sestara od toga preko 50.000 u bolnicama.

Plate za medicinsko osoblje su u Švajcarskoj, u poređenju s Njemačkom, 30 do 40 odsto više, prenosi "Fenix-Magazin".

Najčitanije