Svijet

Mekejn: Uvešćemo nove sankcije Rusiji po svaku cijenu

Mekejn: Uvešćemo nove sankcije Rusiji po svaku cijenu
Mekejn: Uvešćemo nove sankcije Rusiji po svaku cijenu
Srna

VAŠINGTON - "Antiruski jastrebovi", odnosno senatori iz redova republikanaca i demokrata, žele nove sankcije protiv Rusije, a pošto Senat, za sada, ne namjerava njihovo proširivanje, najavljuju da će smisliti način na koji bi one mogle biti usvojene.

Senator Džon Mekejn, najveći zagovornik sankcija, navodi da će on i njegove kolege tražiti "druge načine" za uvođenje sankcija.

On i senator Lindsi Grejem "potrudiće" se da naprave "sistematizaciju postojećih sankcija" i da uvedu nove, najavljuje Mekejn.

"Prošlo je šest mjeseci otkako je Rusija napala temelje naše demokratije uplitanjem u izbore. Administracija bivšeg američkog predsjednika Baraka Obame je nakon toga `udarila Rusiju po prstima`, ali Kongres nije poduzeo ništa", smatraju ovi senatori.

Međutim, ni Mekejn, ni FBI, ni predstavnici nekoliko kongresnih odbora koji sprovode istrage, nisu do sad iznijeli nikakve dokaze o ruskom uplitanju u izbore.

Jedan od prijedloga za nove sankcije jeste zabrana američkim građanima da učestvuju u projektima koji su povezani sa eksploatacijom nafte u Rusiji. Taj prijedlog iznijela je Maksin Voters iz Demokratske strane.

Ona navodi da treba zabraniti građanima SAD licence i druge dozvole za učestvovanje u projektima koji su u vezi sa eksploatacijom nafte metodom podvodnog bušenja (uključujući arktički epikontinentalni pojas) ili iz slojeva uljnog škriljca.

Posebno, ako rezultat njihovog učešća može biti proizvodnja nafte na teritoriji Rusije ili u morskim rejonima pod njenom kontrolom, navodi se u prijedlogu zakona.

Prema mišljenju stručnjaka, Vatersova se pribojava da bi bivši direktor "Eksonmobila", a sada državni sekretar SAD Reks Tilerson, mogao uticati na odluku administracije povodom antiruskih sankcija.

Tilerson je pod zakletvom ranije rekao da nije učestvovao u lobiranju ukidanja antiruskih sankcija, a nakon stupanja na dužnost više puta je rekao da ne vidi razlog za njihovo ukidanje, piše list "Hil".

Najčitanije