BERLIN - Njemački kacnelar Angela Merkel glasala je danas u Berlinu, došavši na izborno mjesto u pratnji supruga, profesora Joahima Zauera.
Time su izbori, na kojima Merkelova važi za favorita, a njeni demohrišćani za najjaču partiju, kako se komentariše u medijima, ušli u ''vruću fazu''.
Prije Merkelove glasao je i predsjednik države Joahim Gauk, kao i njen ''izazivač'' - kandidat Socijaldemokratske partije (SPD) Per Štajnbrik, koji je u anketama daleko iza Merkelove.
Savezni izbori su počeli jutros u osam sati.
Pravo glasa ima blizu 62 od ukupno 83 miliona Nijemaca, a u trci učestvuju 34 partije i 4. 451 izborni kandidat.
Oko 80.000 izbornih mjesta u 299 okruga biće zatvoreno u 18 sati, a već nekoliko minuta po zatvaranju biračkih mjesta mogu se očekivati prve procjene rezultata glasanja za 18. saziv Bundestaga.
Na izborima će učestvovati i oko 65.000 birača koji žive u inostranstvu, a statistika kaže da je na izbore pozvano i oko 5,8 miliona Nijemaca migrantskog porijekla, što je devet odsto ukupnog broja birača.