MOSKVA - Moskva će da se povuče iz zajedničkog višedecenijskog programa sa SAD, čiji je cilj uništenje oružja za masovno uništavanje, piše danas ruski list "Komersant".
Pozivajući se na izvore u američkom Stejt dipartmentu, list navodi da Rusija više nije zainteresovana u program Nan-lugar /Nunn-Lugar program/, poznat i kao Kooperativni program za smanjenje prijetnje /CTR/, koji je osmišljen 1990-tih i koji je pomogao u uništenju desetina nuklearnog, biološkog i hemijskog oružja nakon raspada SSSR-a.
Američki zvaničnici rekli su listu da su ih njihove ruske kolege obavijestile na nedavno održanom sastanku da Moskvi više nije potrebna finansijska pomoć, naglašavajući umjesto toga važnost očuvanja državnih tajni.
Ovo je posljednji potez u izmjenama odnosa Moskve sa Vašingtonom, a uslijedio je nakon što je Rusija prekinula rad američke Agencije za međunarodni razvoj u Rusiji početkom mjeseca.
Potez je uslijedio i nakon komentara ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova da "obnova" odnosa Rusije i SAD ne može trajati zauvijek.
Program CTR počeo je 1991. godine i dva puta je produžavan - 1999. i 2006, dok aktuelni ističe 2013.
SAD su navodno potrošile oko 8 milijardi dolara.
Program uključuje mjere povećanja bezbjednosti u nuklearkama u bivšem SSSR-u i alternativni rad bivših instituta i proizvodnih pogona, koji su bili uključeni u proizvodnju oružja za masovno uništavanje, saopšteno je na sajtu CTR-a.