Svijet

Na Tviteru i Fejsbuku u Srbiji, Hrvatskoj i BIH Tramp već pobjeđuje

Na Tviteru i Fejsbuku u Srbiji, Hrvatskoj i BIH Tramp već pobjeđuje
Na Tviteru i Fejsbuku u Srbiji, Hrvatskoj i BIH Tramp već pobjeđuje
Tanjug

BEOGRAD - Korisnici Tvitera i Fejsbuka s područja Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske definitivno su naklonjeniji Donaldu Trampu nego Hilari Klinton, pokazuje najnovija analiza agencije Ninamedia koja je do tog zaključka došla cjeneći pominjanje kandidata na tim mrežama u posljednjoj nedjelji pred sutrašnje predsjedničke izbore u SAD.

I dok je na Fejsbuku Klintonova češće pominjana, na Tviteru je to Tramp, ali i na jednoj i na drugoj mreži korisnici su Trampa mnogo češće pominjali u pozivitnom kontekstu.

Tačnije, Trampu je namjenjeno 507 pozitivnih postova i 788 takvih tvitova, dok je pozitivnih postova za Hilari Klinton bilo 129, uz 303 pozitivna tvita.

Negativni stavovi su češće bili upućeni Hilari Klinton (626 na Fejsbuku i 884 na Tviteru), dok je negativnih o Donaldu Trampu bilo 427 postova i 772 tvita.

Primjetno je, međutim, da je i o jednom i o drugom kandidatu daleko više negativnih nego pozitivnih komentara.

Inače, ukupno su 6.204 puta oba kandidata pominjana na društvenim mrežama u periodu od 1. oktobra do 6. novembra 2016.

Uz konstataciju da je značajna razlika u utisku koji su dva kandidata ostavila na korisnike društvenim mreža u Srbiji, BIH, i Hrvatskoj, u Ninamediji navode da njihova analiza pokazuje da su najčešće korišćene riječi u kontekstu Donalda Trampa, kandidata Republikanske stranke, bile: Klinton, Srbija, SAD, Nedjeljnik, Bombardovanje, Izvinio, Svijet, Putin i Intervju.

U kontekstu Hilari Klinton, kandidatkinje Demokrata, najčešće pominjane riječi bili su: Tramp, Mejlovi, FBI, SAD, Srbija, Svijet, Istraga, Vikiliks.

Najčitanije