NAJROBI - Drama s taocima u tržnom centru u Najrobiju okončana nakon što je vojska zauzela tržni centar. Kenijski zvaničnici navode da su u akciji ubijena dva militanta.
U toku je obraćanje medijima ministra unutrašnjih poslova Džozefa Olea Lenkua.
Kenijski Crveni krst je javio da su teroristi ubili 69 ljudi, da se 63 osobe vode kao nestale, dok je 200 ljudi u tom napadu ranjeno. Strani mediji su izvijestili da su se u trenutku kad je vojska počela da zauzima tržni centar čuli pucnji i snažne detonacije.
Izvještač AFP-a je rekao da su se nakon početka akcije čule "najmanje tri eksplozije" i "žestoka pucnjava", poslije čega su novinari i spasioci sklonjeni na sigurno. Ubrzo su agencije objavile da je tržni centar "zauzet".
Ivan Marović, koji trenutno živi u Najrobiju odakle se sa najnovijim informacijama javljao za B92, na svom Fejsbuk profilu je napisao da je 48 sati drame u glavnom gradu Kenije okončano.
Somalska teroristička organizacija El Šabab, koja je preuzela odgovornost za napad na u tržnom centru Vestgejt u kojem je poginulo 68 osoba i oko 200 ranjeno, zaprijetila je ranije danas da će ubiti preostale taoce.
Za to je, kako se navodi u saopštenju portparola El Šababa objavljenom na jednom islamističkom sajtu, pripadnik te radikalne grupe koji se nalazi u tržnom centru dobio "odobrenje".
"Ovlastićemo mudžahedine u zgradi da preduzmu akciju protiv zarobljenika, onoliko koliko budu bili pritisnuti (akcijom kenijske vojske). Govorimo hrišćanima koji napadaju mudžahedine da imaju milosti za svoje zarobljenike koji će snositi teret bilo kakve sile usmjerene protiv mudžahedina", upozorio je Ali Mohamud Radže u saopštenju objavljenom na islamskom sajtu, prenela je agencija AFP.
Pripadnici somalijske ekstremističke grupe povezane sa terorirtsičkom organizacijom Al Kaida tvrde da su u kontaktu sa svojim borcima unutar tržnog centra i dodaju da se njihovi ljudi bore sa kenijskim i izraelskih specijalnim snaga.
Raša tudej prenosi da su se naoružani teroristi, u međuvremenu, rasporedili po prozorima centra, i da drže na nišanu sve one koji se nalaze izvan okupiranog tržnog centra. Ta medijska kuća takođe je, putem Tvitera, prenijela da se kod Tržnog centra ponovo čuje pucnjava, ali i eksplozije.
Kenijska vojska je sinoć saopštila da je većina zarobljenih talaca oslobođena i da su snage bezbjednosti preuzele kontrolu nad većim dijelom te zgrade.
Međutim, agencija AP navodi da taoci uopšte nisu oslobođeni. Izvor upoznat sa operacijom spasavanja rekao je za AP da nijedan talac nije pušten niti spašen tokom prošle noći. Još jedan pokazatelj da taoci nisu oslobođeni jeste da se niko nije pojavio u Ošval centru pored tržnog centra koji kenijski Crvenog Krst koristi kao centar za pružanje prve pomoći.
Takođe, jutros se u zgradi centra čula žestoka 15-minutna pucnjava, nakon čega su odjeknule snažne detonacije, navodi Frans pres.
Kako specijalno za B92 ovog jutra javlja Ivan Marović koji se nalazi u Najrobiju - procjenjuje se da se islamski ekstremisti u tržnom centru drže još desetak talaca.
"Veći deo tržnog centra je oslobođen i stavljen pod kontrolu i jedan deo ljudi je uspeo da napusti tržni centar u toku noći. Kriza međutim nije razrešena jer se teroristi i jedan deo taoca još uvek nalaze tamo. Procenjuje se da je zarobljeno oko 10 talaca, po nekim izvorima. Međutim, moguće je da ima još ljudi, jer se ispostavilo da su se mnogi krili po tržnom centru", kazao je on.
Napad je počeo u subotu u podne, kada su ljudi naoružani "kalašnjikovima" i ručnim bombama ušli u tržni centar u koji dolaze stranci i bogati Kenijci.
Napadači su saopštili da je napad odmazda za uključivanje kenijske vojske u borbu protiv ekstremista u Somaliji.