Svijet

Nastavljena kaznena operacija na jugoistoku Ukrajine

Nastavljena kaznena operacija na jugoistoku Ukrajine
Nastavljena kaznena operacija na jugoistoku Ukrajine
Srna

KIJEV - Ukrajinske snage bezbjednosti nastavile su kaznenu operaciju na jugoistoku Ukrajine u gradovima Krasni Liman, Slavjansk i Kramatorsk, rekao je šefa kabineta ukrajinskog predsjednika Aleksandra Turčinova Sergej Pašinski.

"Osam operativnih grupa uništilo je nekoliko kontrolnih punktova i eliminisalo grupu pripadnika milicije tokom kaznene operacije", rekao je on.

On je dodao da je to bio odgovor na njihov pokušaj da "pređu u akciju", prenio je Itar-tas.

U međuvremenu, ukrajinske snage bezbjednosti zauzele su danas četiri škole u gradu Krasnoarmejsk u kojima su smještena birališta za referendum o statusu Donjecke i Luganske oblasti na istoku Ukrajine, rekao je jedan od lidera Republike Donjeck Denis Pušilin.

On je dodao da su svi koji su se zatekli na tim biralištima evakuisani.

Istovremeno, odziv na referendum o statusu Luganske oblasti na istoku Ukrajine do 14 sati po lokalnom (13 po srednjoevropskom) vremenu iznosi više od 75 odsto, javila je ruska agencija RIA Novosti, pozivajući se na izjavu pres sekretara "armije Jugoistoka" Vasilija Nikitina. Prema riječima Nikitina, bez obzira na tešku situaciju u nekim rejonima, glasanje se nastavlja.

Oland odbacio referendume

Francuski predsjednik Fransoa Oland odbacio je danas referendume na istoku Ukrajine, rekavši da se računaju jedino predsjednički izbori 25. maja.

Oland je rekao da je glasanje toliko improvizovano da se ne može nazvati referendumom.

"Ne želim da koristim riječ referendum, jer nema svrhe. Jedini izbori koji se računaju su oni 25. maja", rekao je Oland po dolasku u Baku.

On je ponovio da će uslijediti novi talas sankcija protiv Moskve, ako ne dođe do predsjedničkih izbora u Ukrajini.

Refererendumi o nezavisnosti održavaju se danas u istočnim ukrajinskim regionima Donjeck i Lugansk.

Organizatori glasanja rekli su ranije da je planiran drugi krug glasanja za sedam dana o pridruženju Rusiji, a najavljen je i bojkot predsjedničkih izbora 25. maja, navodi Bi-Bi-Si.

Najčitanije