Svijet

Nema preživjelih u padu aviona

Nema preživjelih u padu aviona
Nema preživjelih u padu aviona
Agencije

TEHERAN - Iranski putnički avion tipa tupoljev srušio se juče na sjeverozapadu Irana, a prema informacijama iranskih medija poginulo je svih 168 putnika i članova posade.

Avion kompanije "Kaspijan erlajns", u kojem su bila 153 putnika i 15 članova posade, srušio se nakon što se zapalio u vazduhu, tvrde očevici.

Iranska agencija ISNA prenijela je juče svjedočenje neimenovanog očevica da je rep aviona u vazduhu buknuo u plamen i da je avion kružio kao da traži mjesto za slijetanje prije nego što se srušio.

"Nažalost, vatra je zahvatila avion u vazduhu i on se srušio", rekao je taj očevidac.

Avion je letio od Teherana ka Jerevanu u Jermeniji, a pao je u 11.33 po lokalnom vremenu, blizu grada Kazvina, javila je zvanična iranska novinska agencija IRNA.

Pad aviona na letu 7908 se dogodio 16 minuta nakon što je avion uzletio sa međunarodnog aerodroma "Imam Homeini".

Televizija je prikazala snimak na kojem se vide gust dim i područje pada aviona na kojem se vide ostaci letjelice. Nakon eksplozije je ostao krater dug oko 60 metara, ispunjen sitnim ostacima, odjećom i obućom nastradalih putnika.

"Dijelovi aviona nalaze se u prostoru od oko 200 kvadratnih metara", izjavio je vođa vatrogasne brigade, koja je stigla na mjesto udesa.

"Čula se eksplozija koja je ostavila krater u zemlji dubok 10 metara. Ništa nismo mogli da učinimo", dodao je on.

Komandir policije u Kazvinu Masud Džafari izjavio je IRNI da je "avion potpuno uništen".

Avion tupoljev proizveden je 1987. godine te se radi o zastarjeloj ruskoj tehnologiji. Još nije poznat uzrok pada, zvaničnici su kazali da je pokrenuta istraga, ali uvjeravaju da avion nije mogao poletjeti a da prije toga nije detaljno pregledan. Potraga za crnim kutijama još traje.

Većinu putnika u avionu činili su jermenski državljani, ali bilo je i Gruzina, izjavila je predstavnica avio-kompanije koja je željela da ostane anonimna.

Ruski mediji javili su da je u avionu bilo i Rusa, a među putnicima se nalazila i iranska juniorska reprezentacija u džudou.

Crni bilans nesreća u ovoj godini

Hronologije ovogodišnjih teških avionskih udesa u svijetu izgleda ovako:

8. februar - Putnički avion pao u rijeku u brazilskoj državi Amazon. Život izgubile 24 osobe, od kojih je većina bila iz iste familije.

12. februar - Putnički avion udario u zgradu u Njujorku. Život izgubilo 40 lica koja su se nalazila u avionu i jedna osoba na zemlji.

25. februar - Avion na letu od Istanbula ka Amsterdamu srušio se po polijetanju. Od 695 osoba koje su bile u njemu devet je poginulo, dok je više od 50 povrijeđeno.

6. april - Fokner-27 indonežanske vojske pao blizu Bandunga, na zapadu Jave, a poginula 24 lica.

20. maj - Transportni avion indonežanske armije herkules 690 pao na jedno selo na istoku ostrva Java. Poginulo 97 ljudi.

1. jun - Erbas 330 francuske kompanije "Er Frans", koji je letio od Rio de Žaneira ka Parizu, pao u Atlantik sa 228 putnika i članova posade. Spasioci izvukli samo 50 tijela nastradalih.

30. jun - Jemenski erbas 310 srušio se kod Komorskog arhipelaga u Indijskom okeanu. Samo jedan od 153 putnika preživio.

Vlasti Irana krive SAD

Avionske nesreće u Iranu relativno su česte, a njihove vlasti za to krive sankcije koje su im nametnule SAD. Tvrde da zbog toga imaju otežanu nabavku rezervnih dijelova za avione. Prema riječima šefa iračkih vazdušnih luka Ahmada Momenija, sve se činilo normalno u razgovoru između pilota i kontrolnog tornja, te nije bilo naznaka eventualnih problema tokom ovog kobnog leta, javila je državna televizija. "Kaspijan erlajns" je rusko-iranska avionska firma osnovana 1993. godina. Njihovi avioni servisiraju se u Rusiji koja nije pogođena sankcijama poput Irana.

Najčitanije