BERLIN - Direktor njemačke obavještajne službe Hans-Georg Masen izjavio je danas da je broj islamskih radikala sve veći i da ih teže pratiti jer sve više koriste internet.
Prema njegovim riječima, broj pristalica salafističke ideologije porastao je sa prošlogodišnjih 9.700 na 10.800. Salafisti vjeruju u fundamentalističko tumačenje islama ali nisu uvijek nasilni.
On je naglasio da su islamisti smanjili vrbovanje na ulici i radikalizaciju u džamijama te da se veće grupacije kreću u manjim "konspirativnim krugovima, uglavnom na internetu". Masen ističe da to predstavlja poseban izazov za njegovu službu.
Direktor obavještajne službe napominje da drugu zabrinutost izazivaju islamski ekstremisti iz Čečenije i Sjevernog Kavkaza, kojih ima nekoliko stotina, jer su dobro umreženi i skloni nasilju dok često imaju i borbenog iskustva.