Svijet

Njemačka ukinula program ubrzanog dobijanja državljanstva

Njemačka ukinula program ubrzanog dobijanja državljanstva
Foto: Pixabay/Ilustracija | Njemačka ukinula program ubrzanog dobijanja državljanstva
T.R.

BERLIN - Njemački parlament ukinuo je program ubrzanog dobijanja državljanstva

"Njemački pasoš mora doći kao priznanje uspješnog procesa integracije, a ne kao podsticaj za ilegalnu imigraciju", rekao je parlamentu ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Dobrint.

Konzervativci kancelara Fridriha Merca obećali su u ovogodišnjoj predizbornoj kampanji da će ukinuti ovaj zakon, koji je omogućio "izuzetno dobro integrisanim licima" da dobiju državljanstvo za tri godine umjesto za pet.

Ostatak novog zakona o državljanstvu, prepoznatljivog dostignuća prethodne socijaldemokratsko-liberalno-zelene vlade kancelara Olafa Šolca, ostaće netaknut uprkos obećanjima konzervativaca u to vrijeme da će poništiti inovacije poput dvojnog državljanstva.

Od rekordnih 300.000 naturalizacija u 2024. godini, samo nekoliko stotina je prošlo ovim ubrzanim putem, prvobitno planiranim kao podsticaj za visokokvalifikovane da se odluče za naseljavanje u Njemačkoj koja ima problem zbog nedostatka radne snage.

Kandidati moraju da pokažu dostignuća kao što su veoma dobro znanje Njemačkog jezika, zatim da učestvuju u volontiranju ili da imaju značajan profesionalni ili akademski uspjeh.

Stavovi prema imigraciji dramatično su se pogoršali u Njemačkoj, dijelom zbog pritiska koji je visok nivo migracije stavio na lokalne službe, prenosi Srna.

Najčitanije