Svijet

Nova istraga protiv Julije Timošenko

Nova istraga protiv Julije Timošenko
Nova istraga protiv Julije Timošenko
Srna

KIJEV – Ukrajinsko tužilaštvo saopštilo je u četvrtak da je pokrenulo novu krivičnu istragu protiv bivšeg predsjednika vlade Julije Timošenko, zbog sumnje da je zloupotrebila položaj dok je bila u vlasti.

Ona je optužena da je prekoračila ovlaštenja kupovinom 1 000 novih "Opelovih" kombija za zdravstvene ustanove, što je državu koštalo oko 8,3 miliona dolara, navodi se u saopštenju tužilaštva.

 U tekstu se dodaje da su vozila kupljena po 20 odsto višoj cijeni od tržišne i da "takozvana kola hitne pomoći" ne mogu da se koriste za prevoz bolesnih na nosilima.

 Timošenko je već pod istragom zbog preusmjeravanja novca iz državnog fonda za zaštitu okoline u penzioni fond tokom ekonomske krize.

 U ovom trenutku nije poznato kada i da li će se slučajevi naći pred sudom. Ona je još na slobodi, ali je obećala da neće napuštati Kijev.

 Timošenko je odbacila optužbe kao osvetu predsjednika Viktora Janukoviča i njegovih saradnika protiv lidera narandžaste revolucije iz 2004. godine, kojom su poništeni rezultati neregularnih izbora koje je on, navodno, dobio.

 Njeni bivši ministri za zaštitu okoline, unutrašnjih poslova i zamjenik ministra pravde uhapšeni su prošle sedmice pod optužbama za korupciju.

 SAD su prošle sedmice izrazile uznemirenje zbog privođenja bivših ministara i ocijenile da su oni možda žrtve "selektivnog krivičnog gonjenja političkih protivnika".

Najčitanije