Svijet

Papa: Politika nuklearnog zastrašivanja više nije održiva

Papa: Politika nuklearnog zastrašivanja više nije održiva
Foto: N.N. | Papa: Politika nuklearnog zastrašivanja više nije održiva

DAKA - Papa Franja rekao je da politika nuklearnog zastrašivanja iz perioda hladnog rata više nije održiva i da je posjedovanje nuklearnog oružja, samo po sebi, sada iracionalno.

"Nalazimo se na granici dozvoljenog posjedovanja i korišćenja nuklearnog oružja. Zašto? Zato što danas takvi usavršeni nuklearni arsenali rizikuju da unište čovječanstvo ili, u najmanju ruku, veliki dio čovječanstva", upozorio je papa, tokom leta kroz Aziju u povratku u Vatikan iz Bangladeša, koji je posjetio nakon Mjanmara, prenosi danas AP.

On je naveo i da, kao papa, želi da postavi pitanje da li je danas legitimno održavati nuklearno oružje takvo kakvo je, istakavši da je, s druge strane, da bi se spaslo čovječanstvo danas, neophodno vratiti se u fazu kada nije ni bilo nuklearnog naoružanja.

U trenutku kada retorika između SAD i Sjeverne Koreje postaje sve zaoštrenija, vrhovni poglavar Rimokatoličke crkve rekao je na prošlomjesečnoj konferenciji o nuklearnom razoružanju da posjedovanje nuklearnog oružja samo po sebi treba osuditi, s obzirom na rizike koje ono podrazumijeva, te da je jedini održiv put napred - potpuno razoružanje.

Papa Franja je, inače, juče završio diplomatski kritično putovanje u Aziju gdje je tražio oproštaj od muslimanskih izbjeglica Rohingja u Bangladešu, nakon svoje kontroverzne odluke da se ne osvrne direktno na njih prilikom posjete.

On je, posljednjeg dana svoje trodnevne posjete Bangladešu, pred 7.000 mladih katolika, muslimana i pripadnika drugih religija, govorio o prihvatanju onih koji "se ponašaju i razmišljaju drugačije od nas".

Takođe, zamolio je mlade koji su prisustvovali njegovom obraćanju da "ne potroše cijelio dan igrajući se na svojim telefonima i ignorišući svijet koji vas okružuje".

Istakao je da je zadovoljan veoma emotivnim sastankom koji je imao sa izbjeglicama iz Mjanmara i tada je prvi put upotrebio riječ "Rohingje", koja je inače sporna za vlasti Mjanmara, navodeći da je Bog uz njih i da oni treba da budu poštovani.

Papino obraćanje naišlo je na pozdrave u Bangladešu koji je već bio dom za oko 400.000 Rohingja prije nego što je još skoro 625.000 njih od avgusta tamo pristiglo, a nakon što je vojska Mjanmara izvela ofanzivu kao odgovor na napade na bezbjednosne baze za koje krivi ekstremiste Rohingje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije