Svijet

Parlamentarci Krima usvojili Deklaraciju o nezavisnosti

Parlamentarci Krima usvojili Deklaraciju o nezavisnosti
Parlamentarci Krima usvojili Deklaraciju o nezavisnosti
Agencije

SEVASTOPOLJ - Parlamentarci Autonomne Republike Krim usvojili su Deklaraciju o nezavisnosti Krima koja je potrebna za sudske postupke kao dio ulaska ukrajinskog poluostrva u sastav Rusiji i od značaja za prestojeći referendum, javila je danas ukrajinska novinska agencija Interfaks.

"Veoma važan dokument - Deklaracija o nezavisnosti - usvojen je tokom sjednice. Ovaj dokument je potreban za sudske postupke, kao dio pristupa Krima Rusiji, kao i za referendum o Krimu", rekao je portparol zakonodavnog tijela Krima, prenio je Radio Glas Rusije.

U donjem domu ruskog parlamenta - Dumi,  danas će poslanici raspravljati o prijedlogu zakona kojim bi bilo omogućeno da se ukrajinski autonomni region Krim pridruži Rusiji, izjavio je poslanik vladajuće stranke Ujedinjenja Rusija Vjaćesla Nikonov.

On je rekao da će se o tom prijedlogu zakona raspravljati i vjerovatno predlagati amandmani do 17. marta, a o njemu će se glasati 21. marta, prenio je "Glas Rusije".

Prijedlog zakona sadrži opis procedure pridruživanja subjekata Ruskoj federaciji. Stranka lijevog centra, Pravedna Rusija, predlaže da se novi subjekti primaju u sastav države na osnovu rezultata referenduma koji bi bio održan u tom regionu, u slučaju da na tom području nema funkcionalne suverene vlasti, kao i u slučaju da ne bude postignut dogovor na međunarodnom nivou.

Ukrajinski parlament suspendovao krimski referendum

Ukrajinski parlament je danas izglasao suspendovanje referenduma o budućnosti Krima, kojeg je Vrhovni savjet Krima zakazao za 16. mart.

Ukrajinski parlament je pozvao Vrhovni savjet Krimske Autonomne Oblasti da do 12. marta ponovo razmotri svoju odluku o raspisivanju  referenduma i da je "uskladi" sa ukrajinskim i krimskim ustavom, prenosi agencija Ukrinform.

 U slučaju da Krimski vrhovni savjet ne postupi po ovom nalogu, ukrajinska Verhovna rada je u svojoj rezoluciji zaprijetila kako će pokrenuti postupak za prijevremeni prestanak njegovih ovlašćenja.

Najčitanije