VAŠINGTON - Sjeverna Koreja lansirala je u subotu raketu u blizini Sinpa, na svojoj istočnoj obali, a raketa je eksplodirala gotovo odmah nakon što je lansirana, izjavio je portparol Pacifičke komande SAD Dejv Benem.
Pacifička komanda SAD detektovala je i ispratila ono za šta ocjenjuje da je lansiranje sjevernokorejske balističke rakete u subotu 11:21 sati po havajskom vremenu, odnosno u 21:21 sati po griničkom vremenu, rekao je Benem, koji je i komandant američke mornarice, prenosi danas Rojters.
"Raketa je eksplodirala skoro odmah nakon lansiranja. Još procjenjujemo o kom tipu rakete je riječ", naveo je američki vojni portparol.
Severna Koreja obilježila je juče 105. godina od rođenja svog osnivača Kim il-Sunga vojnom paradom u Pjongjangu, u trenutku kada rastu napetosti u regionu zbog nuklearnih i raketnih programa te zemlje.
Tokom parade Sjeverna Koreja predstavila je, kako se čini i novu interkontinentalnu balističku raketu (IBCM).
Vojska Sjeverne Koreje zapretila je u petak da će "nemilosrdno opustoštiti" SAD ukoliko odluče da napadnu tu zemlju.
Prethodno je američka televizija En-Bi-Si njuz, pozivajući se na upućene obavještajne američke zvaničnike, objavila da su SAD spremne da pokrenu preventivni udar konvencionalnim naoružanjem na Sjevernu Koreju ukoliko dođe do još jednog nuklearnog testa.