Svijet

Počinje suđenje SS-ovcu za ubistva u Aušvicu

Počinje suđenje SS-ovcu za ubistva u Aušvicu
Počinje suđenje SS-ovcu za ubistva u Aušvicu
N.N.

BERLIN - U Nojbrandenburgu kod Berlina danas će početi proces protiv 95-godišnjeg bivšeg pripadnika specijalnih jedinica SS-a Hubertu Cafkeu zbog pomaganja u ubistvima zatočenika nacističkog koncentracionog logora Aušvic.

Državno tužilaštvo bivšeg pripadnika sanitetskih jedinica SS-a tereti da je 1944. godine mjesec dana boravio u logoru Aušvic i pomagao u ubistvima najmanje 3.681 zatočenika logora koliko ih je ubijeno za vrijeme službovanja optuženog u tom nacističkom logoru.

Optuženi se, prema navodima državnog tužilaštva, tokom boravka u Aušvicu brinuo o oboljelim i povrijeđenim pripadnicima SS jedinica pod čijom kontrolom se nalazio logor, čime se "uključio u sistem logora i omogućio ubijanje zatočenika".

Optuženi je i na prelazu sa 1943. na 1944. godinu nekoliko mjeseci bio na službi u Aušvicu, ali je za taj period već poslije Drugog svjetskog rata u Poljskoj osuđen na četiri godine zatvora.

Proces je odobren nakon što je nekoliko vještaka utvrdilo da optuženi može pratiti suđenje.

NJegovi advokati poriču svaku krivicu svog klijenta. Veliko je medijsko zanimanje za ovaj proces, koji bi mogao biti jedan od posljednjih takve vrste.

Svoj dolazak najavio je i jedan od čelnika Međunarodne komisije za Aušvic Kristof Hojbner.

Prije nekoliko dana je i u Detmoldu na zapadu NJemačke počelo suđenje 94-godišnjem pripadniku SS-a koji je u Aušvicu radio kao čuvar.

Najčitanije