LOS ANĐELES, VAŠINGTON - Filmski reditelj Roman Polanski pristao je platiti 500.000 dolara svojoj žrtvi u sudskoj nagodbi sklopljenoj 15 godina nakon njegovog bijega iz SAD, prema sudskim spisima koji su u petak dati na uvid novinarima u Los Anđelesu.
Kako u subotu izvještavaju američki mediji, Polanski i žrtva silovanja Samanta Geimer postigli su sporazum u oktobru 1993. godine. Uslovi sporazuma su tajni, ali sud je objavio visinu nagodbe, zbog dvogodišnje bitke da Polanskog natjeraju na plaćanje.
Sudski spisi ne pokazuju je li 76-godišnji Polanski ikad platio odštetu. Prema posljednjem izvještaju iz avgusta 1996, Polanski je s kamatama dugovao Geimerovoj 604.416 dolara.
Polanski je optužen da je 1977. silovao Geimerovu, tada 69-godišnju djevojčicu, omamivši je šampanjcem i sedativom tokom probnog snimanja.
Optužen u šest tačaka za silovanje, upotrebu droge, zlostavljanje djeteta i sodomiju, Polanski je priznao krivicu za nezakonit polni odnos.