TUNIS - ADIL ES-SABITI – Predsjednik Tunisa Mohamed Munsif el-Merzuki tvrdi da je spreman na saradnju sa partijom "Poziv za Tunis" (Nida Tunis) koja je pobjednik nedavnih parlamentarnih izbora u zemlji, a na čelu koje se nalazi El-Baji Kaid es-Sibsi, protivkandidat Merzukija u drugom krugu predsjedničkih izbora koji će se održati 21. decembra, javlja Anadolu Agency (AA).
U intervjuu za AA, Merzuki je kazao da je, u slučaju da pobijedi na predstojećim izborima, kao odgovoran državnik spreman na dijalog i saradnju sa partijom Poziv za Tunis koja je osvojila mandat da formira nacionalnu vladu i da će se saradnja bazirati na okvirima koji su propisani ustavom i zakonima.
"Nesuglasice su moguće i unutar jedne partije kao i među pripadnicima različitih političkih opcija, ali se mora živjeti i raditi zajedno. Ja ću i dalje raditi na zaštiti Ustava. Palata Kartaja je uvijek otvorena za dijalog. Bez sumnje će unutar nacionalni dijalog biti nastavljen“, kazao je Merzuki.
Ukazujući na pomake rješavanju sigurnosnih problema, Merzuki je kazao da će i dalje raditi na jačanju sektora odbrane i diplomatije, ali i sarađivati sa vladom na rješavanju problema siromaštva na način da privlače strane investitore u zemlju.
Ne postoji podrška selefijskih džihadista
Podsjetivši na žustru kampanju predsjedničkih izbora i odbijanje njegovog protivkandidata Sibsija da učestvuju u zajedničkoj televizijskoj debati, Merzuki je kazao da je to signal biračima da glasaju za njega kako ne bi došlo do rizika da se obustavi proces demokratizacije i vrati stari režim na političku scenu.
Negirajući optužbe politikih protivnika da tokom predizborne kampanje ima podršku "selefijskih džihadista“, Merzuki je kazao da je to neistina jer je opštepoznato da "džihadisti“ ne izlaze na izbore, a da se takva kampanja protiv njega vodi posredstvom društvenih mreža.
"Predizborne kampanje bi se trebale bazirati na suprotstavljanju političke misli, ideja i programa, a ne na takvim lažima. Nisam samo ja bio meta, već su i milioni Tunižana prikazani kao teroristi. Narod će to shvatiti i kazniti ih na biračkim mjestima“, kazao je Merzuki.
Pokušaj državnog udara
Osvrnuvši se na mandat predsjednika prije izbora, Merzuki je kazao da je u tom periodu obavio najvažnije zadatke izrade Ustava, osnivanja nezavisnih institucija i raspisivanja predsjedničkih i parlamentarnih izbora.
Merzuki tvrdi da je nakon atentata na opozicionog lidera Mohameda Brahmija u julu prošle godine prethodio pokušaj državnog udara koji je trajao do kraja septembra te godine.
"Ja sam kao predsjednik spriječio taj udar i uspostavio demokratiju kao politički sistem u zemlji. Sve ukazuje da je moj mandat u Predsjedništvu tokom tranzicijskog perioda bio uspješan“, tvrdi Merzuki.
Prekid odnosa sa Sirijom nije bila diplomatska greška
Merzuki je kazao da i dalje smatra da je ispravna odluka bila da prekine odnose sa režimom sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i da to nije bila diplomatska pogreška kako su mu spočitavali neki protivnički politički krugovi.
"Arapsko proljeće u Tunisu i revolucija u Siriji su bili izlazi za naše narode. Ja mnogo volim i podržavam ljude koji se suprotstavljaju siromaštvu, diktaturi i ubijanju drugih ljudi“, kazao je Merzuki.
Prvi predsjednički izbori u Tunisu nakon pada režima Ben Alija održani su 23. novembra ove godine. Niti jedan kandidat nije osvojio nadpolovičnu većinu pa će 21. decembra u drugom krugu biti biran predsjednik zemlje. U drugi krug su se plasirali lider partije Poziv za Tunis Sibsi sa 39,4 posto i aktuelni predsjednik Merzuki sa 33,4 posto osvojenih glasova.