Svijet

Proces opoziva Trampa nastavlja se u utorak

Proces opoziva Trampa nastavlja se u utorak
Foto: Tanjug/AP | Proces opoziva Trampa nastavlja se u utorak

VAŠINGTON - Proces opoziva predsjednika SAD Donalda Trampa nastavlja se u utorak, 21. januara, kada će u Senatu biti izneseni uvodni argumenti.

Proces u gornjem domu američkog Kongresa formalno je počeo u četvrtak.

Trampa će u Senatu braniti poznati pravnici, među kojima su i Ken Star, koji je bio specijalni istražitelj u procesu opoziva demokratskog predsjednika Bila Klintona 1998. godine, i istaknuti advokat Alen Deršović.

Trampov pravni tim će predvoditi pravni zastupnik Bijele kuće Pet Sipoloni i Trampov lični advokat Džej Sekulov, a pridružiće im se i Trampova savjetnica Pem Bondi i bivši nezavisni pravni savjetnik Robert Rej, prenosi agencija Reuters pozivajući se na neimenovane izvore.

Senat je o nastavku procesa opoziva i o optužbama u četvrtak formalno obavijestio Trampa, koji mora pismeno da odgovori do subote uveče.

Nestranačka i nezavisna Agencija za nadzor vlade, koja radi za Kongres, u četvrtak je zaključila da je predsjednik prekršio zakon kada je prošle godine privremeno zaustavio isplatu vojne pomoći Ukrajini, koju je Kongres već odobrio, dok je istovremeno vršio pritisak na Kijev da sprovede istrage od kojih bi imao političku korist.

To je bio i glavni povod za pokretanja procesa Trampovog opoziva, prenosi Glas Amerike.

Tramp je isplatu pomoći, koja je Ukrajini bila potrebna za borbu protiv proruskih separatista na istoku zemlje, odobrio u septembru poslije odlaganja od 55 dana, iako ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nije pokrenuo traženu istragu bivšeg potpredsjednika SAD Džoa Bajdena, jednog od favorita za osvajanje predsjedničke nominacije Demokratske stranke, i njegovog sina Hantera Bajdena, koji je bio član odbora jedne ukrajinske energetske kompanije.

Agencija za nadzor vlade je poslije istrage zaključila da je agencija za budžet, koju kontroliše Tramp, blokirala isplatu pomoći "zbog određene politike", što nije dozvoljeno američkim zakonom, navodi Glas Amerike.

Bijela kuća i Kancelarija za menadžment i budžet odbacili su zaključke agencije za nadzor vlade i optužili je da pokušava da postane dio svakodnevne medijske kontroverze.

Zaključci istrage objavljeni su u četvrtak, uoči formalnog nastavka procesa Trampovog opoziva ili suđenja u Senatu, i to po dvije tačke: da je Tramp zloupotrijebio položaj kada je pokušao da izvrši pritisak na Zelenskog da pokrene istragu o Bajdenu, dok je zadržavao isplatu vojne pomoći, a da je zatim opstruisao napore Kongresa da istraži njegove poteze vezane za Ukrajinu.

Suđenjem će predskedavati predskedavajući Vrhovnog suda Džon Roberts, koji je položio zakletvu u četvrtak, sa još 99 od 100 senatora koji će, u ulozi porotnika, odlučivati o Trampovoj smjeni.

S obzirom na to da republikanci imaju većinu u Senatu, a da je za odluku o smjeni potrebna dvotrećinska većina, gotovo je sigurno da će Tramp ostati na položaju predsjednika.

Nijedan republikanac do sada nije podržao Trampovu smjenu, iako su ga pojedini kritikovali zbog poteza u Ukrajini, podsjeća Glas Amerike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije