Svijet

Rusija će podržati rezoluciju Kofija Anana

Rusija  će podržati rezoluciju Kofija Anana
Rusija će podržati rezoluciju Kofija Anana
Srna

MOSKVA - Rusija je spremna da podrži rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN na osnovu prijedloga izaslanika UN i Arapske lige za Siriju Kofija Anana, ali pod uslovom da dokument ne predstavlja ultimatum, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

 "Spremni smo da podržimo Ananovu misiju i prijedloge koje je iznio sirijskoj Vladi i opoziciji. Spremni smo da podržimo njegove prijedloge Savjetu bezbjednosti UN, ne samo u deklaraciji, već i u rezoluciji", rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.

Lavrov kaže da Ananovi prijedlozi sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu prilikom posjete Damasku moraju prvo biti objavljeni, a potom da ih usvoji Savjet bezbjednosti, ali ne u obliku ultimatuma već kao osnovu za postizanje sporazuma između svih Sirijaca.

Damask je prihvatio da sarađuje sa Ananom u pronalaženju mirnog rješenja sukoba, ali je potvrdio opredijeljenost u borbi protiv terorizma.

Zemlje članice Savjeta bezbjednosti UN razmotriće danas, na prijedlog Francuske, nacrt deklaracije koja podržava posredovanje međunarodnog izaslanika Kofija Anana.

 U najnovijem nacrtu teksta, do kojeg je došla agencija Frans-pres, izražava se "velika zabrinutost" Savjeta bezbjednosti zbog pogoršanja situacije u Siriji i "duboko žali" zbog velikog broja žrtava.

Savjet bezbjednosti UN traži od Asada i sirijske opozicije da "u potpunosti i odmah primijene" plan od šest tačaka koji je predložio Anan tokom razgovora u Damasku. Savjet bezbjednosti obavezuje se da "razmotri dodatne mjere" koje nisu precizirane, ako se ništa ne dogodi u narednih sedam dana od usvajanja te deklaracije.

Riječ je o predsjedničkoj deklaraciji Savjeta koja se usvaja konsenzusom i ima manju težinu od rezolucije.

Rusija i Kina su dva puta blokirale rezolucije o Siriji u Savjetu bezbjednosti, tako što su kao stalne članice uložile veto. 

Najčitanije