BRISEL - Sjedinjene Države i Evropska unija su ujedinjene u rješenosti da se suprotstave Rusiji u slučaju eskalacije ukrajinske krize, poručeno je nakon današnjeg sastanka američkog predsjednika Baraka Obame sa najvišim funkcionerima EU u Briselu.
"EU je ugaoni kamen našeg međunarodnog angažmana", rekao je Obama na zajedničkoj konferenciji za medije poslije susreta sa predsjednikom Evropskog savjeta Hermanom Van Rompejem i predsjednikom Komisije Žose Manuel Barozom.
On je istakao da su SAD i EU saglasni da je Rusija prekršila međunarodno parvo i narušila suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine odlukom da pripoji Krim.
"EU i SAD su ujedinjeni u podršci Ukrajini i riješenosti da izolujemo Rusiju i natjeramo je da snosi posljedice za svoje akcije", istakao je američki predsjednik.
On je rekao da je najznačajnije što je aneksija Krima osuđena ne samo od strane SAD i EU, nego je Rusija ostala usamljena u međunarodnim forumima kao što su Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija i Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju.
"Ako je Rusija mislila da može da zabode klin u odnose Amerike i Evrope, preračunala se", poručio je Obama i upozorio da će sankcije biti proširene ako Rusija nastavi sa koracima u pravcu eskalacije krize.
Američki predsjednik je ukazao da su "ujedinjena, slobodna i mirna Evropa" zajednički cilj SAD i EU i podvukao da je u dostizanju tog cilja podjednako važan i NATO, sa čijim će se generalnim sekretarom sresti kasnije popodne u Briselu.
Obama je kritikovao evropske saveznike u NATO da ne izdvajaju dovoljno za odbranu i naglasio da su "u NATO nema važnijih i manje važnih članica, ali da svi moraju da ponesu svoj dio tereta".
On je odbacio mogućnost vojnog angažovanja NATO u Ukrajini sa obrazloženjem da ona nije članica NATO, ali je podvukao riješenost Alijanse da, u skladu sa članom 5 Sjevernoatlantske povelje, odbrani svaku članicu od agresije.
Američki predsjednik je rekao da je tokom dvosatnog sastanka sa Barozom, Van Rompejem i šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton u Briselu bilo riječi i o unapređenju trgovinskih odnosa SAD i EU, Siriji, Iranu i klimatskim promenama, gdje je takođe postignut visok stepen saglasnosti.
Van Rompej je na zajedničkoj konferenciji za štampu naglasio da su pozicije SAD i EU u vezi sa Ukrajinom "snažno koordinisane" i da su i jedni i drugi spremni za novi krug sankcija Rusiji, kao i na intenziviranje ekonomske saradnje.
"Ruski pristanak da prihvati raspoređivanje posmatrača OEBS u Ukrajinu je korak u dobrom pravcu, ali ako dođe do eskalacije, spremni smo na nove sankcije", rekao je on.
Barozo je istom prilikom ukazao da je Transatlantski trgovinski sporazum SAD i EU, o kome se poslednjih mjeseci intenzivno pregovara, biti najvažniji takav sporazum na svijetu, jer će spojiti dva najveća svjetska tržišta.
"To će biti sporazum jednakih, ne samo po ekonomskoj snazi nego i po vrijednostima", rekao je on.
Obama bi popodne trebalo da se sastane i sa generalnim skretarom NATO Anders Fog Rasmusenom, nakon čega će otputovati u Rim, gdje će se sutra sresti sa italijanskim državnim vrhom i papom Franjom.