Svijet

Seksualno zloupotrebljavali maloljetnice

Seksualno zloupotrebljavali maloljetnice
Seksualno zloupotrebljavali maloljetnice
Agencije

NJUJORK - Više od 100 vojnika iz Šri Lanke koji su u okviru Mirovne misije Ujedinjenih nacija bili raspoređeni na Haitiju, biće vraćeni u zemlju zbog "seksualnih zloupotreba", kojima su bile izložene i maloljetne djevojke, saopšteno je iz svjetske organizacije.

Pomenuti vojnici, pripadnici kontingenta Šri Lanke od ukupno 950 vojnika u okviru Misije Ujedinjenih nacija za stabilizaciju na Haitiju, biće `vraćeno danas u zemlju zbog disciplinskih mjera`, izjavila je portparol UN Mišel Montas.

Ona je kazala da je odluka donesena na osnovu `informacija o slučajevima seksualne zloupotrebe koje su počinili pripadnici kontingenta Šri Lanke na više mjesta na Haitiju`.

Prema njenim riječima, među ženama koje su bile upletene u te slučajeve bilo je i maloljetnih djevojaka. Zajedničku istragu su izveli pripadnici unutrašnje kontrole Ujedinjenih nacija i vlasti Šri Lanke.

Slični skandali su se i ranije dešavali tokom mirovnih misija UN između ostalog u Obali Slonovače, Demokratskoj Republici Kongo i u Liberiji.

Ujedinjene nacije koje su više godina optuživane da ništa ne rade po tom pitanju, prije dvije godine su uvele rigorozne mjere na osnovu kojih je propisano `hitno vraćanje vojnika u zemlju iz koje dolaze i njihovo kažnjavanje pred domaćim sudom`.

Većina od oko 100.000 vojnika raspoređenih u okviru mirovnih misija UN širom svijeta ne mogu biti direktno sankcionisani od strane svjetske organizacije i krivično odgovaraju samo pred sudovima svojih zemalja, navode zvaničnici u UN.

Najčitanije