RIM - Italijanska ministarka pravde Anamarija Kanćelijeri izjavila je da su zatvorski zvaničnici znali za dug kriminalni dosije serijskog ubice kada su ga pustili da ode da posjeti svoju staru majku, što je on iskoristio da pobjegne.
Kanćelijeri je, međutim, stala u odbranu prakse da se daju takve dozvole za dobro ponašanje kao neophodne za otpočinjanje reintegracije zatvorenika koji treba da budu pušteni nazad u društvo, preneo je danas AP.
Kanćelijeri je iznijela informaciju u parlamentu.
Ona je kritikovala aspekte Galjijanovog slučaja, istovremeno braneći davanje takvih dozvola kao neophodno i generalno gledano bezbjedno, citirajući stopu od jedan odsto onih koji se nisu vratili.
Juče je objavljeno da su italijanske vlasti pokrenule potragu za osuđenim serijskim ubicom, kome je odobreno da na dva dana izađe iz zatvora u Đenovi kako bi posjetio majku.
Osuđeniku je dozvoljena posjeta na osnovu dobrog vladanja, ali se on nije vratio u zatvor.
Policijski zvaničnik Đenove Fausto Lampareli je izjavio da je osuđenik Bartolomeo Galjijano naoružan i opasan, prenijela je agencija AP.
Kako je saopšteno, Galjijanu je u utorak odobreno da posjeti majku. On je, međutim, oteo automobil od jednog pekara uz prijetnju oružjem i odvezao se.
Galjijano je osuđen jer je ubio jednu, a ranio drugu prostitutku 1981. godine. Nakon što je pobjegao iz pritvora ubio je još dvije prostitutke 1989. godine.
Iz zatvora je bježao 6 puta.