PJONGJANG - Desetine hiljada Sjevernokoreanaca marširali su na antiameričkim šetnjama tokom vikenda, obećavajući "nemilosrdnu" osvetu protiv "američkih imperijalista", dok je zemlja obilježavala 73. godišnjicu početka Korejskog rata.
Više od 120.000 ljudi učestvovalo je u nedjeljnim masovnim šetnjama u glavnom gradu Pjongjangu, objavila je sjevernokorejska službena centralna novinska agencija.
Dok je sukob 1950.-1953. bio podstaknut iznenadnim napadom Sjeverne Koreje, protestanti mobilizovani u Pjongjangu promovisali su verziju događaja svoje vlade i optuživali Sjedinjene Države za izazivanje rata i ostavljanje Koreanace s "ranama ... koje se nikada ne mogu zaliječiti".
U međuvremenu u Južnoj Koreji, sjevernokorejski prebjeg koji je postao aktivista rekao je da je u nedjelju naveče letio balonima koji su nosili oko 200.000 propagandnih letaka protiv Pjongjanga i medicinske potrepštine za kovid-19 preko granice, nastavljajući kampanju koja je često izazivala ljutite reakcije Sjevera.
Fotografije koje je poslao Park Sang-hak prikazuju plakat sa slikom sjevernokorejskog vođe Kim Džong Una i poruku koja naglašava kako je njegov djed Kim Il Sung odgovoran za početak Korejskog rata. Sjever nije komentarisao posljednji trik Parka u balonu.
Sjeverna Koreja je izuzetno osjetljiva na bilo kakav vanjski pokušaj potkopavanja vođstva gospodina Kima i oslabljenja njegove apsolutne kontrole nad 26 miliona ljudi u zemlji, prenosi "IrishExaminer".