Svijet

Škotska vlada obustavlja sve sastanke s Izraelom

Škotska vlada obustavlja sve sastanke s Izraelom
Foto: Pixnio | Škotska vlada obustavlja sve sastanke s Izraelom

EDINBURG - Škotska vlada objavila je u ponedjeljak da je suspendovala sve sastanke s izraelskim ambasadorima dok se ne postigne "stvarni napredak" prema miru u Pojasu Gaze i dok se ne omogući nesmetan pristup humanitarnoj pomoći enklavi, javlja "Anadolija".

U izjavi, ministar vanjskih poslova, Angus Robertson, rekao je da škotska vlada neće prihvatiti nikakav poziv za dalji sastanak s Izraelom dok ne dođe do stvarnog napretka u sukobu u Gazi.

"Ovo će ostati naš stav sve dok se ne postigne stvarni napredak prema miru, neometani pristup humanitarnoj pomoći i Izrael u potpunosti sarađuje u skladu sa svojim međunarodnim obavezama u istrazi genocida i ratnih zločina", rekao je Robertson.

Do toga je došlo nakon nedavnog sastanka Robertsona i zamjenice izraelskog ambasadora u Velikoj Britaniji, Daniele Grudski, prije otprilike dvije sedmice, što je izazvalo kritike unutar Škotske nacionalne stranke (SNP), prenosi "MiddleEastMonitor".

Najčitanije