KIJEV - Zbog zaoštravanja situacije Služba bezbjednosti Ukrajine (SBU) i Antiteroristički centar odlučili su da započnu antiterorističku operaciju na teritoriji zemlje, saopštio je danas načelnik SBU Aleksandar Jakimenko.
"Danas se događa svjesna i ciljana upotreba nasilja paljenjem, ubistvima, uzimanjem taoca, zastrašivanjem stanovništva radi dostizanja kriminalnih ciljeva. Sve to uz upotrebu vatrenog oružja. To više nije fenomen terorizma, već konkretni teroristički akti", navedeno je u saopštenju.
Prema saopštenju Jakimenka, postupanje radikalnih i ekstremističkih grupa predstavlja realnu prijetnju po život "miliona ukrajinskih građana", prenijela je ruska agencija RIA Novosti.
Prema SBU, radikali su u Ukrajini tokom poslednja 24 sata došli u posjed 1.500 komada vatrenog oružja i 100.000 metaka.
Jakimenkov zamjenik Vladimir Porodko saopštio je da vlast "pojačala stepen pripravnosti subjekata antiterorističke aktivnosti i antiterorističkog centra" i da je "vlast prinuđena da pojča bezbjednost državnih organa".
Prema zvaničnim podacima, broj žrtava tokom jučerašnjih i sinoćnjih sukoba demonstranata i policije u Kijevu dostigao je 26, a povređenih 751.