Svijet

Štab pobunjeničke vojske vraćen iz Turske u Siriju

Štab pobunjeničke vojske vraćen iz Turske u Siriju
Štab pobunjeničke vojske vraćen iz Turske u Siriju
Beta-AP

BEJRUT - Vođe pobunjeničke Vojske slobodne Sirije (FSA) saopštile su danas da su svoju komandu izmjestile iz Turske u Siriju kako bi ujedinili sve pobunjenike i ubrzali pad režima predsjednika Bašara al-Asada.

General Mustafa al-Šeik, koji se nalazi na čelu Vojnog savjeta FSA, rekao je danas agenciji AP da je komanda prebačena u Siriju još prošle sedmice, ali nije želio da kaže gdje je njeno sjedište.

FSA se smatra udarnom pobunjeničkom grupom koja se bori protiv regularne sirijske vojske. U Siriji postoji više pobunjeničkih frakcija, ali bez zajedničke komande.

Vođe FSA ranije su bile na meti kritika zbog toga što su akcijama upravljali iz susjedne Turske.

U posljednjih nekoliko mjeseci pobunjenici u Siriji su osvojili teritoriju duž granice ka Turskoj i tri granična prelaza, što im omogućava protok ljudi i naoružanja.

Pobunjenici takođe imaju kontrolu nad gradom Alepo na sjeveru zemlje, koji je i najveći trgovinski centar u Siriji.

Sukob između sirijskih vlasti i pobunjenika počeo je u martu prošle godine, u vreme takozvanog arapskog proljeća kada su izbili nemiri u nekoliko arapskih država. Prema podacima UN, u tom građanskom ratu poginulo je više od 30.000 ljudi.

Najčitanije