VAŠINGTON - Predsjednička kampanja republikanca Mita Romnija pretrpjela je udarac objavljivanjem tajnog snimka sa sastanka sa bogatim donatorima, na kojem kaže da polovinu populacije čine "žrtve" koje izbjegavaju plaćanje poreza.
Tim predsjednika SAD Baraka Obame odmah je iskoristio priliku i prokomentarisao da film dokazuje da je multimilioner Romni već "otpisao" polovinu nacije i da nije sposoban da bude predsjednik države.
Snimak je objavio liberalni magazin "Mader Džons" u vrijeme kada Romni ulaže napore da nadoknadi mali, ali konstantan zaostatak za Obamom u anketama, 50 dana prije izbora, preneo je AFP.
Romni je na privatnom donatorskom sastanku iza zatvorenih vrata rekao da će 47 odsto Amerikanaca glasati za aktuelnog predsjednika "bez obzira na sve".
"Njih 47 odsto je uz njega, oni su zavisni od vlasti i vjeruju da su žrtve. Oni vjeruju da država ima obavezu da brine o njima i da imaju pravo na zdravstveno osiguranje, hranu, smještaj, šta god vam padne na pamet", rekao je Romni.
On je dodao da su to "ljudi koji ne plaćaju porez" i da on nikada neće moći da ih uvjeri da treba da preuzmu odgovornost i brigu za svoje živote.
"Mader Džons" je objavio snimak na svom veb sajtu, sa napomenom da su lica ostalih osoba namjerno zamagljena, a podaci o lokaciji zadržani da bi magazin zaštitio svoj izvor.
"Šokantno je da kandidat za predsjednika SAD iza zatvorenih vrata priča grupi bogatih donatora da polovina Amerikanca sebe smatra žrtvama koje imaju pravo na beneficije, ali da nisu spremni da preuzmu odgovornost za svoje živote. Teško je da budete predsjednik svih Amerikanaca, kada tako prezrivo otpišete polovinu nacije", izjavio je menadžer Obamine kampanje Džim Mesina.
Romnijev izborni štab za sada nije komentarisao objavljivanje ovog snimka.