TAJPEJ - Tajvan, koji je prošle godine zbog bojazni da ne pogorša odnose s Kinom odbio posjetu dalaj-lami, odobrio je da tibetanski vjerski vođa iduće sedmice dođe na ostrvo radi pružanja podrške žrtvama nedavnog tajfuna.
Naime, Peking tibetanskog lidera, nastanjenog u Indiji, smatra separatistom i protivi se njegovim putovanjima u inostranstvo.
Prema izvorima Vlade u Tajpeju, dalaj-lama će na Tajvanu boraviti od 31. avgusta do 3. septembra.
Zasad, međutim, nema reagovanja Kine na odluku Tajvana, a pojedine novinske agencije su prenijele očekivanja da se kineska vlada neće odlučiti za reakciju koja bi bila štetna za njene sve jače trgovinske, turističke i druge veze s ostrvom.
Peking je, smatra se, svjestan da bi njegov oštar stav išao na ruku protivnicima tajvanskog predsjednika Ma Jingđeua, koji je zagovornik izbjegavanja tenzija s Kinom i unapređenje diplomatskih odnosa.
"Odlučili smo da dozvolimo posjetu dalaj-lami, koji će se moliti za žrtve i preživjele", izjavio je Ma prilikom posjete oblasti pogođenoj nedavnim tajfunom.
Po posljednjim zvaničnim podacima, u naletu tajfuna "Morakot" u Tajvanu je poginula 461 osoba, dok se 192 vode kao nestale.
"Predsjednik Ma je, poslije dugo vremena, napravio pravi potez", izjavio je član tibetanskog parlamenta u egzilu Kedrub Tondup, koji živi na Tajvanu.
Dalaj-lama je oduvijek želio da dođe na Tajvan i raduje se predstojećem putovanju, izjavio je njegov blizak saradnik iz tibetanske vlade u egzilu, čije je sjedište u indijskom gradu Daramsali.
"Jedini cilj posjete je da se ohrabre nastradali i da se za njih moli", istakao je on, podsjećajući da je dalaj-lama odmah poslije katastrofe poslao poruku nastradalom stanovništvu Tajvana.
Tajvan, na kojem živi veliki broj izbjeglih Tibetanaca i više miliona budista, odobrio je posjete dalaj-lami 1997. i 2001. godine i oba puta izazvao ogorčenje vlasti u Pekingu.
Ma je prošle godine ugasio nade za novu posjetu tibetanskog lidera, saopštavajući da nije vrijeme za to, jer njegova vlada radi na poboljšanju odnosa s Kinom. Međutim, tajvanske budističke grupe su oštro kritikovale tu odluku.
Kina i Tajvan su se razdvojili 1949. godine, poslije građanskog rata, ali Peking ostrvo i dalje smatra dijelom matice zemlje i upozorava da će ga dovesti pod svoju kontrolu, ako treba i upotrebom sile.
Dalaj-lama (73) je napustio Tibet 1959. godine, nakon što je propao ustanak protiv kineske vlasti u tom regionu.