Svijet

Ubijeno 80 ljudi

Ubijeno 80 ljudi
Ubijeno 80 ljudi
Agencije

DŽAIPUR - U terorističkom napadu u drevnom indijskom gradu Džaipuru u srijedu naveče ubijeno je 80 ljudi, a povrijeđeno ih je 216, saoštila je policija.

U Džaipuru, popularnom odredištu stranih turista, juče je uveden policijski čas, koji traje od sumraka do zore, a na ispitivanje su privedene četiri osobe koje se sumnjiče za povezanost s napadom.

Policija je potvrdila da je tokom napada bilo osam eksplozija koje su u utorak naveče u centru Džaipura uslijedile u razmaku od nekoliko minuta.

Načelnik policije rekao je da smatraju da je u pitanju teroristički napad, za koji su, kako sumnjaju, odgovorni kašmirski islamistički separatisti.

On je dodao da se strahuje da islamističke grupe pokušavaju potkopati krhak mirovni proces koji traje između Indije i Pakistana.

Jedna od bombi u Džaipuru aktivirana je nedaleko od hrama posvećenog hinduističkom bogu, majmunu Hanumanu.

Zbog toga zvaničnici vjeruju da su napadi isplanirani na način da bude što više žrtava, s obzirom na to da su u utorak mnogi hindusi molili u svojim hramovima.

"Na stotine vjernika poput mene molilo je u utorak u hramovima. Bilo bi još više žrtava da su bombe eksplodirale unutra", rekao je jedan od povrijeđenih student Vikram Sing.

Nije pojašnjeno da li su bombe aktivirale samoubice ili su bile postavljene na ostavljene bicikle.

Neposredno nakon bombaških napada vlasti su u prijestonci Nju Delhi i finansijskom centru Mumbaiju, podigle bezbjednost na najviši nivo.

Bezbjednost je pojačana na aerodromima i željezničkim stanicama širom zemlje.      

Za sad niko nije preuzeo odgovornost za napade.  

Najčitanije