DAKA Vlasti Bangladeša su, zbog navoda da su umiješani u korupciju, uhapsile bivšu premijerku Begum Haledu Ziju i njenog mlađeg sina Arafata Rahmana, odbivši zahtjev njihovih branilaca za davanje kaucije, potvrdili su zvaničnici u Daki.
Haleda je uhapšena u svojoj kući, odakle je prebačena u specijalni zatvor, koji se nalazi blizu zgrade parlamenta i drugog kazamata u kojem je, odranije, zatočena još jedna bivša premijerka Šeik Hasina.
Hapšenje Halede i njenog sina, u grupi od 11 lica, uslijedilo je poslije otkrića nove korupcionaške afere u zemlji. Radi se, kako je objavljeno, o nezakonitom posredovanju u kupovini opreme za jednu bangladešku luku.
Haledina rivalka Hasina, protiv koje je podignuto više optužnica za korupciju i ucjene, u zatvoru je od 16. jula, a suđenje joj još nije počelo.
Haledine pristalice su, poslije vijesti o njenom hapšenju, stigle pred sud da joj izraze podršku.
Privremena vlada Bangladeša, formirana u januaru, uz podršku armije, odmah je započela široku antikorupcijsku akciju u kojoj je uhapšen i Haledin mlađi sin i njen politički nasljednik, Tarik Rahman.
Do sada je u toj akciji slobode lišeno oko 170 visokih zvaničnika i političara.
Vanredno stanje u Bangladešu traje od januara, kada su zabranjene političke aktivnosti i protesti političkih partija i odloženi izbori planirani za 22. januar.
Haleda je premijersko mjesto napustila u oktobru prošle godine, poslije isteka petogodišnjeg mandata.
Prelazna vlada, na čijem je čelu bivši šef Centralne banke Fahrudin Ahmed, obećala je održavanje slobodnih izbora prije isteka iduće godine.