PEKING - Tibetanska monahinja zapalila se danas u kineskoj provinciji Sičuan, gdje se posljednjih mjeseci zapalilo ili pokušalo da se zapali 11 budističkih monaha, objavila je agencija Sinhua.
Kju Sinag, porijeklom iz distrikta Davu, u autonomnoj tibetanskoj oblasti Ganzi, zapalila se u 12.50 časova po lokalnom vrmenu, navodi agencija.
Ona je druga tibetanska monahinja koja se zapalila. U blizini lokaliteta Aba u provinciji 17. oktobra zapalila se 21-godišnja monahinja, koja je tražila slobodu vjeroispovijesti i povratak duhovnog tibetanskog vođe koji živi u egzilu u Indiji.
U provinciji Sičuan do sada je pokušalo ili se zapalilo devet monaha i jedna monahinja.
Prvi slučaj samospaljivanja dogodio se u martu, kada se u manastiru Kriti, u oblasti Aba, zapalio mladi monah.
U provinciji Sičuan na jugozapadu Kine živi velika tibetanska etnička populacija.
Tibetanci optužuju Peking da vrši represiju protiv njih. U tibetanskom manastiru u Kirti izbili su neredi u proljeće, kada se jedan monah zapalio 16. marta, na dan kada su 2008. godine počeli antikineski protesti u Lasi.