Svijet

Zločin opisao u svojoj knjizi

Dragana Raduški

VARŠAVA Poljski pisac kriminalističkog žanra Kristijan Bala osuđen je na 25 godina zatvora nakon što su vlasti utvrdile da je počinio ubistvo koje je opisao u jednoj od svojih knjiga, izjavili su juče zvaničnici.

U knjizi `Amok` iz 2003. godine, Bala je do detalja opisao brutalno ubistvo jednog poljskog biznismena.

Policija je utvrdila da zločin iz romana ima sličnosti sa slučajem iz 2000. godine, kada je jedno tijelo pronađeno u rijeci Odri u gradu Vroclavu, nedaleko od granice sa Njemačkom.

Tužilaštvo je tvrdilo da je Bala ponižavao, mučio i potom ubio svoju žrtvu, muškarca koji je bio u vezi s njegovom suprugom.

`Sud je osudio Kristijana Balu na 25 godina zatvora zbog ubistva ljubavnika bivše supruge`, rekao je portparol suda u Vroclavu.

Kristijan Bala tvrdi da je ubistvo koje je opisao u romanu `Amok` zapravo inspirisano novinskim člancima o ubistvu poljskog biznismena Darijuša J. čije je unakaženo tijelo pronađeno u poljskoj rijeci Odri, u gradu Vroclavu. Smrt ovog mladog biznismena bila je više nego užasna. Prvobitna istraga pokazala je da je riječ o veoma popularnom, uspješnom i bogatom čovjeku. Bez motiva i osumnjičenog, policija je bila potpuno zbunjena. I dok je policija pozivala sve one koji znaju nešto o ubistvu, pomaka u istrazi nije bilo. Prve godine istrage dobili su samo nekoliko mejlova.

Pet godina kasnije, policija prima anonimni poziv. Osoba sa druge strane žice im je rekla da pogledaju knjigu `Amok`, koja je objavljena 2003. godine, tri godine poslije ubistva. Glavni inspektor Jacek Vroblevski bio je šokiran onim što je pročitao. Naime, knjiga je sadržavala neke od detalja koji su bili poznati samo policiji i ubici. Daljom istragom utvrđeno je da je Darijuš J. bio vrlo blizak poznanik Baline bivše žene.

Ubrzo poslije toga, Bala je uhapšen. Policiji je rekao da je uzeo sve dostupne detalje ubistva, a one dijelove koje nije imao je izmislio. U principu, najgnusniji dijelovi su prema Balinim riječima izmišljeni. I dok je inspektor smatrao da je Balina priča prilično neuvjerljiva, morao ga je pustiti zbog nedostatka dokaza.

Ipak, inspektor nije odustajao. Otkrio je da je svega četiri dana poslije ubistva Bala prodao mobilni telefon, identičan model koji je imao ubijeni Darijuš.

Osumnjičeni je u međuvremenu ponudio da ga testiraju detektorom laži i uspješno ga prošao. Ipak, ono što je zanimljivo, Bala je pri odgovorima koristio prilično duge pauze, što na neki način omogućava da se bez problema prođe detektor laži, odnosno zamaskiraju fizički znaci laganja.

`Mislim da je tokom ispitivanja detektorom laži Bala koristio tehnike disanja koje koriste ronioci, s obzirom na to da je i on sam ronilac`, izjavio je inspektor Vroblevski tokom suđenja.

Tokom suđenja svjedočila je i Balina bivša supruga, koja je potvrdila da je Bala bio opsesivan, te da je želio da kontroliše njen život, pa čak i poslije razvoda.

Ovaj sudski proces nazvan je suđenjem decenije u Poljskoj.

Najčitanije