Svijet

Više od 48.000 migranata vratilo se iz Seute u Maroko

Više od 48.000 migranata vratilo se iz Seute u Maroko
Foto: Tanjug / AP | Više od 48.000 migranata vratilo se iz Seute u Maroko
Aleksandar Saradžić

​SEUTA - Više od 48.300 migranata vratilo se iz španske enklave Seuta u Maroko do petka poslijepodne, nakon što je od četvrtka granicu prešlo oko 50.000 ljudi, saopštilo je špansko Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Prema podacima vlasti, povratak migranata odvijao se izuzetno brzo, a u jednom trenutku vraćano je oko 150 ljudi u minuti, dok su hiljade njih i dalje ostale u različitim dijelovima Seute čekajući dalji razvoj situacije.

Humanitarna i bezbjednosna kriza

Španske vlasti rasporedile su pripadnike Civilne garde i vojske duž plaže Tarahal kako bi spriječile nove dolaske morskim putem, a bezbjednosne snage vratile su i grupu migranata koja je pokušala da dopliva do obale. 

Povezane vijesti:

Situacija izmiče kontroli: Oko 60.000 migranata ušlo u špansku enklavu (VIDEO)

Migrantska kriza u Seuti: Finska stala uz Italiju, traži suspenziju Španije iz Šengena

Migrantska kriza u Seuti: Broj poginulih porastao na 24, Sančez na terenu

Trgovine, restorani i drugi objekti u Seuti bili su zatvoreni zbog bezbjednosnih razloga, dok je svakodnevni život u gradu gotovo potpuno zaustavljen usljed masovnog priliva ljudi.

Najteža migrantska kriza posljednjih godina

Prema podacima španskih vlasti, u ovoj migrantskoj krizi život je izgubilo najmanje 57 ljudi, uglavnom tokom pokušaja prelaska granice morskim putem ili u metežu na graničnom području. 

Španski premijer Pedro Sančez optužio je krijumčarske mreže da su iskoristile pravnu neizvjesnost kako bi podstakle masovni prelazak granice, dok Madrid i Rabat nastavljaju saradnju na sprovođenju sporazuma o vraćanju migranata i stabilizaciji situacije na granici, navodi "Anadolija".

Najčitanije