PJONGJANG - Sjeverna Koreja ispalila je više projektila, uključujući i balističke rakete kratkog dometa, prema moru, dodatno podižući tenzije na Korejskom poluostrvu i izazivajući reakcije susjednih država i međunarodne zajednice.
Prema informacijama južnokorejske vojske, projektili su lansirani sa zapadne obale Sjeverne Koreje, dok su vlasti u Seulu i Tokiju odmah pojačale nadzor i pripravnost.
Lansiranje projektila izazvalo uzbunu u regionu
Južnokorejski Združeni generalštab saopštio je da je među lansiranim projektilima identifikovana najmanje jedna balistička raketa kratkog dometa, koja je preletjela oko 80 kilometara prije nego što je pala u more.
Vojni zvaničnici navode da su istovremeno lansirani i drugi tipovi projektila, ali detalji o njima za sada nijesu objavljeni.
Prema pisanju južnokorejskih medija, pozivajući se na vojne izvore, Sjeverna Koreja je vjerovatno koristila višecijevne raketne sisteme zajedno sa balističkim projektilima, što se tumači kao pokušaj testiranja sposobnosti probijanja američke i južnokorejske protivraketne odbrane.
Prva raketna proba nakon više od mjesec dana
Ovo je prvo lansiranje projektila iz Sjeverne Koreje nakon približno 37 dana pauze, ali ujedno i osmo testiranje oružja koje je Pjongjang sproveo ove godine, prenosi "YeniSafak".
Analitičari ocjenjuju da režim Kim Džong Una nastavlja ubrzano razvijati raketne kapacitete uprkos međunarodnim sankcijama i diplomatskim pritiscima.
Posebna pažnja usmjerena je na razvoj kratkodometnih sistema kao što su KN-23, KN-24 i KN-25, koje vojni stručnjaci smatraju modernizovanim i znatno preciznijim od ranijih sjevernokorejskih raketnih sistema.