Zimski sportovi

Fincima zlato u hokeju, Norveška najuspješnija zemlja u Pekingu

Završena su takmičenja na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu u kojem će nešto kasnije uslijediti svečana ceremonija zatvaranja.

Posljednjeg dana u velikom finalu hokejaškog turnira, Finska je nakon drame savladala Rusiju sa 2:1 i tako donijela svojoj zemlji prvo zlato u istoriji u hokeju na ledu.

Kada se sve sabere daleko najupsješnija zemlja u Pekingu je bila Norveška. Njihov olimpijskih tim osvojio je za rekordnih 16 zlatnih medalja. Tome su dodali osam srebrenih i 13 bronzanih odličja, te se sa ukupno 37 medalja vraćaju kući.

Njemačka je osvojila 12 zlatnih, 10 srebrenih i 5 bronzanih medalja, dok je na trećem mjestu Kina (9-4-2). Inače, po broju medalja odmah iza Norveške je Rusija koja je stigla do čak 32 odličja, ali sa šest zlata, što ih u konačnici stavlja na deveto mjesto.