Hrana i piće

Kako savršeno skuvati tjesteninu

Kako savršeno skuvati tjesteninu
Foto: Nezavisne novine / Arhiva | Kako savršeno skuvati tjesteninu

Formula za dobro skuvane tjestenine je vrlo jednostavna - voda, tjestenina, malo soli i to je to. Ali koliko puta vam se dogodilo da špagete ili makarone budu zaljepljene za šerpu, prekuvane ili nedovoljno skuvane

Mnogi griješe u načinu kuvanja tjestenina, a da se to ne bi dogodilo, pročitajte šta savjetuju stručnjaci sa portala "Greatist".

Koristite veliki lonac

Pastu uvijek kuvajte u dubljem loncu - tjestenine će imati dovoljno mjesta da se "kreću", pa se neće tek tako ljepiti jedna za drugu.

Napunite lonac sa puno vode

Kao što je navedeno da je za pripremu tjestenina potreban lonac, tako je potrebno i dosta vode. Ako ste gladni, evo savjeta kako bi voda brže proključala. Stavite poklopac na lonac, ali ga držite djelimično otkrivenim da biste čuli kada voda počne da ključa i tek tada stavite špagete.

Posolite vodu

Posolite vodu i to stavite slobodno jednu kašičicu. Navodi se da se na 6 litara vode mogu koristiti 2 kašičice soli, jer voda u kojoj kuvate špagete ili druge tjestenite treba da bude slana, a ne samo posoljena.

Tjestenina se uvijek stavlja u vodu koja je proključala

Nemojte da vas glad ili nedostatak vremena natjera da ubacite tjesteninu u vodu koja nije proključala.

Mješajte

Kada ste ubacili pastu u vodu koja ključa, s vremena na vrijeme je promješajte. Na taj način spriječićete da se tjestenina zalijepi i koristite varljaču jer sa njom sigurno nećete oštetiti dno.

Probojate pastu dvije minute prije nego što je spremna

Pročitajte na pakovanju vrijeme kuvanja. Vjerovatno ste primjetili da na pakovanjima piše raspon "kuvajte od 6 do 8 minuta", zato probajte ranije tjesteninu, jer postoje velike vjerovatnoće da će biti gotova prije osam minuta koliko piše na pakovanju.

Tek ocjeđenu tjesteninu nikad nemojte ispirati vodom

Voda u kojoj se tjestenina kuvala sadrži skrob i doprinosi ukusu. Tjesteninu samo procjedite i pomješajte sa sosom. Ukoliko pripremate neku vrstu salate sa tjesteninom ostavite da se ohladi postepeno, a da se ne bi slijepila tek kuvanu je prelijte sa malo ulja.

Tjestenina "al dente" dolazi od italjanskog izraza koji u prevodu znači "prema zubu"; opisuje tjesteninu ili povrće koje je kuvano da pod zubima zadrži čvrstoću i kompaktnost. "Al dente" tjestenina nije previše mekana i smatra se "onom pravom".

(Super žena)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije